NGC 7678
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

NGC 7678 – galaktyka z jednym większym ramieniem

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 7678, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pegaza.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, obraz wykonany za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia NGC 7678, galaktykę spiralną z poprzeczką, z jednym szczególnie widocznym ramieniem. Obiekt ten znajduje się w odległości około 164 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Pegaza.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

Ta jasna galaktyka spiralna, o średnicy około 115 tysięcy lat świetlnych i jest, jak wskazują badacze, podobna wielkością do naszej własnej galaktyki Drogi Mlecznej. Jest to galaktyka z aktywnym jądrem – jej centrum emituje duże ilości energii nie pochodzącej z jej normalnych składników, takich jak gwiazdy, pył i gaz międzygwiazdowy. Ta część energii, zależnie od typu obiektu, może być emitowana w szerokim zakresie widma elektromagnetycznego jako podczerwień, ultrafiolet, fale radiowe, promieniowanie gamma oraz promieniowanie rentgenowskie. Została ona odkryta w 1784 roku przez niemiecko-brytyjskiego astronoma Williama Herschela.

Atlas Osobliwych Galaktyk (Atlas of Peculiar Galaxies)to katalog opracowany w 1966 roku przez amerykańskiego astronoma Haltona Arpa. NGC 7678 jako jedna z 338 galaktyk została umieszczonych w tym spisie, który szereguje „osobliwe” obiekty według ich szczególnych cech. Skatalogowana jako Arp 28, galaktyka jest wymieniona wraz z sześcioma innymi w grupie „galaktyk spiralnych z jednym ciężkim ramieniem”.

Pegaz (łac. Pegasus) jest dużym i wyraźnym gwiazdozbiorem leżący na północnej półkuli nieba. Jest siódmy pod względem wielkości na niebie. W Polsce jest widoczny od lata do jesieni. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 100.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się