NGTS-33b – nowa egzoplaneta typu Super-Jowisz
Astronomowie, w ramach projektu Next Generation Transit Survey (NGTS), odkryli nową egzoplanetę typu Super-Jowisz oznaczoną jako NGTS-33b. Obcy świat, znajdujący się w odległości około 1430 lat świetlnych od Ziemi, jest prawie czterokrotnie masywniejszy od Jowisza i może mieć zaledwie miliony lat.
NGTS to projekt skupiający się głównie na poszukiwaniu egzoplanet wielkości Neptuna, ale również mniejszych, które tranzytują jasne gwiazdy. Badanie wykorzystuje szereg małych, w pełni zrobotyzowanych teleskopów w Obserwatorium Paranal w Chile, działających na czerwonych długościach fal. Do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych wykorzystywana jest metoda fotometrii tranzytowej, która polega na precyzyjnym pomiarze przyciemnienia gwiazdy w celu wykrycia obecności planety przechodzącej przed nią.
Astronomowie z University of Chile, pod kierownictwem Douglasa R. Alvesa, odkryli kolejny pozasłoneczny świat za pomocą fotometrii NGTS. Nowa planeta została zidentyfikowana wokół NGTS-33 – szybko rotującej masywnej gorącej gwiazdy. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.
„Odkryta planeta NGTS-33b, jest pierwszym globem typu super-Jowisz wykrytym w ramach projektu NGTS, a jej gospodarzem jest masywna gwiazda” – twierdzą naukowcy.
Obserwacje, zdaniem badaczy, wykazały, że NGTS-33b ma promień około 1,64 promienia Jowisza, a jej masa wynosi około 3,63 jego masy, co daje gęstość 0,19 g/cm3. Planeta okrąża swojego gospodarza co 2,82 dnia, w odległości 0,048 AU (jednostki astronomicznej) od niego, a jej szacunkowa temperatura równowagi wynosi 1 700 stopni Celsjusza.
Astronomowie twierdzą, że niska gęstość NGTS-33b jest o 13 proc. niższa niż oczekiwano w porównaniu z innymi tranzytującymi gorącymi Jowiszami o podobnych masach. Modele struktury planetarnej pokazują również, że promień tej planety został prawdopodobnie przeszacowany nawet o 15 proc.
Jeśli chodzi o gwiazdę-gospodarza NGTS-33, ma ona typ widmowy A9V, promień około 1,47 promienia słonecznego i jest około 60 proc. masywniejsza od naszej gwiazdy. Okres rotacji jej wynosi 0,66 dnia, a jej temperatura sięga około 7 200 stopni Celsjusza. Wiek NGTS-33 został oszacowany przez badaczy na 10 do 50 milionów lat.
Naukowcy podkreślają, jak wyjątkowe jest znalezienie planety takiej jak NGTS-33, ponieważ do tej pory wykryto tylko 11 masywnych egzoplanet typu super-Jowisza krążących wokół gorących gwiazd.
Emil Gołoś