Niebieski superksiężyc już w poniedziałek
Kolejna pełnia Księżyca będzie miała miejsce w poniedziałek 19 sierpnia 2024 r. Naukowcy z NASA twierdzą, że będzie to niebieski superksiężyc, który rozświetli nocne niebo.
Jak tłumaczą astronomowie, termin „superksiężyc” został ukuty przez astrologa Richarda Nolle w 1979 roku jako nów lub pełnia księżyca, które występują, gdy księżyc znajduje się w odległości 90 proc. swojego największego zbliżenia do Ziemi. Superksiężyce są największymi i najjaśniejszymi pełniami w roku. Będzie to pierwszy z czterech kolejnych w tym roku (przy czym pełnie we wrześniu i październiku praktycznie nie będą różnić się od siebie).
Badacze z NASA twierdzą, że choć nie będzie on wyglądał na niebieski, jako trzecia pełnia w sezonie, składającym się z czterech, będzie nosił nazwę niebieskiego księżyca. Pierwsze odnotowane użycie zwrotu „niebieski księżyc” w języku angielskim pochodzi z 1528 roku. Wskazówki na temat pochodzenia tego terminu obejmują staroangielski zwrot oznaczający „zdradziecki księżyc” (ponieważ prowadził do błędów w ustalaniu dat Wielkiego Postu i Wielkanocy). Może to być również porównanie do rzadkich zdarzeń, takich jak pył w atmosferze, który sprawia, że księżyc wydaje się niebieski. Od lat czterdziestych XX wieku termin „niebieski księżyc” jest również używany w odniesieniu do drugiej pełni księżyca w miesiącu, w którym występują dwie pełnie.
W przypadku sierpniowej pełni księżyca, plemiona Algonquin, zamieszkujące dzisiejsze tereny północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, nazywały ją księżycem jesiotra od dużych ryb, które łatwiej było złowić o tej porze roku w Wielkich Jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Inne nazwy tego księżyca to czerwony księżyc, kukurydziany lub zielony księżyc kukurydziany, jęczmienny księżyc, ziołowy księżyc, zbożowy księżyc i psi księżyc.
Ten superksiężyc odpowiada również hinduistycznemu festiwalowi Raksha Bandhan, zwanemu również Rakhi Purnima, celebrującemu więź między braćmi i siostrami. Jedną z tradycji jest zawiązywanie przez siostry w każdym wieku rakhi (bawełnianej bransoletki) wokół nadgarstka brata, otrzymując w zamian prezent od rodzeństwa na znak ciągłej więzi między nimi. Termin „Raksha Bandhan” tłumaczy się jako „więź ochrony, zobowiązania lub opieki”.
W wielu tradycyjnych kalendarzach księżycowych, pełnia przypada w połowie lub w pobliżu połowy każdego miesiąca. Ten superksiężyc będzie miał miejsce w pobliżu połowy siódmego miesiąca chińskiego roku Smoka i Av w kalendarzu hebrajskim. Av odpowiada Tu B’Av, świętu we współczesnym Izraelu podobnemu do Walentynek.
Emil Gołoś