Casas del Turunuelo
Fot. Hiszpańska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych (CSIC)

Niezwykła tablica łupkowa z Casas del Turunuelo

Na terenie stanowiska Casas del Turunuelo w gminie Guareña w wspólnocie autonomicznej Estremadura w Hiszpanii archeolodzy z Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) odkopali wykonaną z łupków tablicę. Tajemniczy przedmiot liczy 20 centymetrów długości oraz po obydwu stronach jest wygrawerowany w różnorakie motywy.

Odkryta w Casas del Turunuelo wykonana z łupków tablica zawiera wygrawerowane scenki, które przedstawiają ćwiczenia, potyczkę z udziałem trzech postaci oraz powtarzające się rysunki czegoś co może być prostymi twarzami lub figurami geometrycznymi. Zgodnie z wczesnymi ustaleniami, to rzadkie znalezisko ze znajdującej się nieopodal miasta Badajoz gminy Guareña w Hiszpanii mogło stanowić wsparcie dla grawera podczas rzeźbienia wzorów w kawałkach drewna, kości słoniowej lub złota.

Tartezjanie, którzy prawdopodobnie żyli w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, a dokładnie na terenach odpowiadających współczesnej Andaluzji i Estremadurze, są uważani za jedną z najwcześniejszych cywilizacji zachodnioeuropejskich, informuje portal „Arkeonews„. Kultura Tartessos rozwinęła się w późnej epoce brązu, w VIII wieku p.n.e. – pozostałości po tym ludzie są licznie odkrywane w dolinie Gwadalkiwiru na południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Cechą charakterystyczną tej kultury był unikatowy dla niej język tartezjański, którą łączył w sobie zarówno cechy języka fenickiego, jak i języków paleoiberyjskich. Od V wieku p.n.e. język ten ma status wymarłego.

Wstępne badania jakie zostały przeprowadzone na odkrytej w Casas del Turunuelo tabliczce wykonanej z łupków sugerują, iż ten unikalny na skalę całego Półwyspu Iberyjskiego artefakt służył jako przedmiot wspomagające prace rzemieślnika podczas grawerowania motywów na kawałkach złota, kości słoniowej lub drewna. Nowe prace badawcze w gminie Guareña pozwoliły również odkryć lokalizację miejsca określanego jako „Wschodnie Drzwi”, które umożliwiają zejście schodami do starożytnego pomieszczenia, jakie zostało odkopane w 2023 r. i które to znane z pierwszych figurowych reliefów kultury Tartessos, jakie zostały w nim odkryte.

Zdaniem ekspertów odkryta łupkowa tablica przybliża nad do lepszego zrozumienia starożytnej kultury Tartessos, np. w zakresie poziomu rozwoju technologii rzemieślniczej tej społeczności.  Znalezisko to pozwala także uzupełnić dotychczasową wiedzę archeologiczną na temat ludu Tartessos w zakresie tego jak ubierali się jego przedstawiciele, jakie nakrycia głowy nosili, z jakich broni korzystali – ustalenie tych wszystkich szczegółów jest możliwe dzięki rysunkom z łupkowej tablicy. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się