SWiPS
Fot. National Oceanic and Atmospheric Administration

Nowy czujnik plazmy wiatru słonecznego SWiPS pomoże śledzić pogodę kosmiczną

Czujnik plazmy wiatru słonecznego SWiPS (Solar Wind Plasma Sensor), został umieszczony na satelicie Space Weather Follow On-Lagrange 1 (SWFO-L1) przeznaczonym do śledzenia pogody kosmicznej.

Jak tłumaczą naukowcy z Southwest Research Institute, SWiPS będzie mierzył właściwości jonów pochodzących ze Słońca, w tym bardzo szybkich jonów związanych z koronalnymi wyrzutami masy, które oddziałują ze środowiskiem magnetycznym Ziemi.

Satelita Space Weather Follow On-Lagrange 1 (SWFO-L1), należący do National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), będzie krążył wokół Słońca w odległości około miliona mil od Ziemi, w miejscu znanym jako punkt Lagrange’a (L1). Pojazd będzie zdalnie obrazować Słońce i wykonywać lokalne pomiary wiatru słonecznego, wysokoenergetycznych cząstek i międzyplanetarnego pola magnetycznego. Badacze z Southwest Research Institute nie tylko opracowali SWiPS, ale także będzie wspierał operacje i analizę danych w celu zapewnienia wcześniejszego ostrzegania o zjawiskach pogody kosmicznej. Mogą one mieć wpływ na technologie takie jak GPS i sieci energetyczne, a także na bezpieczeństwo astronautów, którzy mogą być narażeni na wysokie poziomy promieniowania.

„Zamieszczenie SWiPS na satelicie SWFO-L1 to kulminacja czterech lat ciężkiej pracy. Pomiary wykonane przez urządzenie zapewnią wczesne ostrzeganie w czasie rzeczywistym o zjawiskach pogody kosmicznej, zanim dotrą one do środowiska w pobliżu Ziemi” – mówi Robert Ebert z Southwest Research Institute.

Fot. Southwest Research Institute

SWiPS został pomyślnie zintegrowany ze statkiem kosmicznym SWFO-L1, który obecnie przechodzi testy środowiskowe. Pomiary prędkości, gęstości i temperatury jonów wiatru słonecznego dostarczane przez czujnik, wraz z informacjami z magnetometru SWFO-L1, również zbudowanego przez SwRI, pozwolą NOAA przewidzieć nasilenie burz geomagnetycznych.

„Konstrukcja czujnika SWiPS opiera się na czujniku jonów i elektronów, który był używany w misji kometarnej ESA Rosetta. Niewielka konstrukcja, niskie wymagania dotyczące zasobów i zaawansowana produkcja danych sprawiają, że instrument ten jest optymalny dla SWFO-L1 i innych podobnych misji” – podkreśla Prachet Mokashi z Southwest Research Institute.

Instrumenty do pomiaru plazmy kosmicznej służą do wykrywania rozrzedzonego zjonizowanego gazu wypełniającego bezpośrednie środowisko kosmiczne Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a także przestrzeń międzyplanetarną.

NASA, która zarządza misją dla NOAA, planuje wystrzelić SWFO-L1 w 2025 roku w ramach wspólnego startu z misją Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) na rakiecie nośnej SpaceX. Southwest Research Institute odgrywa również kluczową rolę w tej misji, zarządzając ładunkiem i dostarczając instrument naukowy, który pomoże analizować i mapować cząstki przepływające z krawędzi przestrzeni międzygwiezdnej i pomoże zrozumieć ich przyspieszenie w pobliżu Ziemi.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się