obrazy z Notre Dame

Ocalone z katedry Notre-Dame – wystawa w Paryżu

Warto zwrócić uwagę na Mobilier National w Paryżu. Trwa tam wystawa, na której możemy podziwiać odrestaurowane obrazy uratowane z pożaru katedry Notre-Dame w kwietniu 2019 roku.

Pokazywana do 24 lipca wystawa nosi tytuł “Grands décors restaurés de Notre-Dame”. W całości poświęcona jest historii i renowacji obrazów, które znajdowały się w paryskiej katedrze przed pożarem w 2019 roku. 

Bezcenne dzieła ocalone z pożaru

Prezentowane jest dwadzieścia jeden wielkopowierzchniowych obrazów, które przetrwały pożar i zostały odrestaurowane. Wśród nich znajdują się “Mays de Notre-Dame” – obrazy, zamawiane każdego roku, w latach 1630-1707, przez związek paryskich złotników, a następnie ofiarowane katedrze Paryża na początku maja. Obrazy, zamawiane u znanych ówczesnych artystów, przedstawiały sceny z Dziejów Apostolskich. Na wystawie w Mobilier National, obok prezentowanych obrazów, umieszczono fragmenty z Pisma Świętego, do których się one odnoszą. 

Na wystawie przedstawiona jest historia obrazów, znajdujących się niegdyś w Notre-Dame, od XVII wieku, poprzez zniszczenia w czasie Rewolucji Francuskiej, po przeniesienie niektórych z nich do muzeów i kościołów w całej Francji. 

Część wystawy poświęcona jest renowacji obrazów, które znajdowały się w paryskiej katedrze w czasie pożaru w 2019 r. Zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak transportowano i przechowywano dzieła, uratowane po pożarze, a także jakich metod użyto przy ich renowacji. Za pomocą ekranów dotykowych, umieszczonych przy odrestaurowanych obrazach, można porównać, jak każdy z nich wyglądał przed i po renowacji.

W drugiej części wystawy prezentowana jest seria tapiserii, przedstawiająca sceny z życia Maryi. Tapiseria, wykonana w XVII wieku, dawniej umieszczona została w prezbiterium katedry Notre-Dame. Dziś znajduje się w katedrze w Strasburgu. 

Co znajdzie się w środku odnowionej katedry?

W tej części wystawy prezentowany jest również ogromny ozdobny dywan, należący do katedry i używany podczas specjalnych uroczystości (ślub Napoleona III czy wizyta Jana Pawła II). Dywan, o powierzchni niemal 200 metrów kwadratowych, został uszkodzony w czasie pożaru katedry Notre-Dame w 2019 roku. Za jego renowację odpowiedzialne było Mobilier National.

obrazy z Notre-Dame

Wystawę zamyka prezentacja nowego wyposażenia Notre-Dame, które w najbliższych miesiącach trafi do odbudowywanej katedry. Można zobaczyć makiety ołtarza, tabernakulum czy chrzcielnicy, a także krzesła, zaprojektowane do wnętrza katedry przez współczesnych twórców.

Wystawa “Grands décors restaurés de Notre-Dame” trwa do 24 lipca 2024 r. w Mobilier National (Galerie des Gobelins) w Paryżu. 

Katedra Notre-Dame została częściowo zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku. Po pięciu latach prac, odbudowana katedra ponownie zostanie otwarta dla wiernych i turystów w grudniu 2024 roku. Obrazy, prezentowane na wystawie w Mobilier National, umieszczone zostaną w kaplicach, znajdujących się w katedrze.

Julia Mistewicz-Delanne z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się