Banbury
Fot. Orbit Homes.

„Odkrycie zdarzające się raz na dekadę”. W Banbury odkopano ponad 18 tys. artefaktów 

W trakcie wykopalisk prowadzonych w mieście Banbury w hrabstwie Oxfordshire w środkowej Anglii archeolodzy z grupy Border Archaeology odkryli ponad 18 800 artefaktów, wśród których znajdowały się naszyjniki, broń i ceramika.

Prawdziwa skarbnica wiekowych zabytków została znaleziona w Banbury podczas wykopalisk prowadzonych przez prywatną firmę „Border Archaeology”, która specjalizuje się w pracach archeologicznych. Badania te zostały zlecone przez firmę budowlaną Orbit Homes, która planuje wybudowanie nowego osiedla mieszkaniowego na obrzeżach Banbury, informuje „Newsweek„.

O niezwykłych i licznych znaleziskach jakie zostały dokonane w tym historycznym miasteczku targowym poinformowała w specjalnym oświadczeniu firma Orbit Homes. Jak w nim czytamy kilkanaście tysięcy zabytków zostało odkrytych na osiedlu Calthorpe Gardens w dzielnicy Bretch Hill. „Zespół Border Archaeology odkrył pozostałości czegoś, co uważa się za niewielką osadę pochodzącą z okresu pomiędzy późną epoką brązu a środkową/późną epoką żelaza, a także pochodzące z dużo późniejszych czasów anglosaskie cmentarzysko, na którym znajdowały się szczątki co najmniej 52 osób” – poinformował Orbit Homes.

Do jednych z najbardziej interesujących artefaktów odkopanych w Banbury zaliczają się prehistoryczne przedmioty, takie jak ręcznie robiona ceramika, czy narzędzia tekstylne, a także powstałe później naszyjniki z koralików, wisiorki, przedmioty osobiste i broń jaka została wydobyta z grobów anglosaskich. Za jedno z najbardziej znaczących znalezisk z tego stanowiska został uznany piękny, choć fragmentarycznie zachowany, grzebień kostny z zębami po obu stronach. Jak stwierdziła archeolog Janice McLeish, odkryte w tym miejscu artefakty, pokroju kostnego grzebienia, umożliwiają lepsze zrozumienie życia codziennego mieszkańców Banbury na przestrzeni różnych okresów i epok historycznych.

Archeolodzy znaleźli również „wspaniały” grzebień tkacki pochodzący z epoki żelaza. Archeolog terenowy z Border Archaeology, Hayley Parsons, podkreśliła unikatowy charakter stanowiska w Banbury: „Jest to miejsce, które zdarza się raz na dekadę… Wyróżnia się ono jedynymi w swoim rodzaju znaleziskami. To miejsce jest po prostu niesamowite”. Oprócz wydobycia dużej liczby artefaktów (w zawrotnej liczbie ponad 18 tys. obiektów) zespół badaczy pobrał również 9 310 litrów próbek paleośrodowiskowych, które mają pomóc lepiej zrozumieć wpływ ludzi w dawnych wiekach na środowisko.

„Wykopaliska na terenie osiedla Calthorpe Gardens były znaczącym doświadczeniem dla naszego zespołu. Jesteśmy zdumieni, że udało nam się wydobyć tak ogromną liczbę artefaktów, które pochodzą z kilku kluczowych okresów w historii. Biorąc pod uwagę wysoką jakość tych znalezisk, byliśmy w stanie nakreślić wspaniały obraz tego, jak wyglądało życie społeczności zamieszkujących Bretch Hill w przeszłości ” – powiedziała McLeish.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się