
Odnaleziono pałac koreańskiego księcia Królestwa Silla. Jego poszukiwania trwały dekadę
Trwające dziesięć lat badania prowadzone przez koreańskie służby archeologiczne doprowadziły do odkrycia kluczowego kompleksu pałacowego Królestwa Silla, które istniało w okresie od 57 r. p.n.e. do 935 r. n.e. W przekonaniu ekspertów odkrycie tego zabytku może znacząco zmienić dotychczasowe postrzeganie historii tego starożytnego królestwa.
Zaginiony pałac księcia Królestwa Silla
Królestwo Silla to historyczne koreańskie państwo, które było położone w południowej części Półwyspu Koreańskiego. Powstało w 57 roku p.n.e. i przetrwało aż do 935 roku n.e. Stolicą tego państwa było miasto Gyeongju. W koreańskiej epoce trzech królestw na Półwyspie Koreańskim istniały trzy państwa: Baekje, Goguryeo i Silla. To właśnie to ostatnie mogło poszczycić się odnotowaniem znaczącego rozwoju w dziedzinie sztuki, architektury i obróbki metali.
W 668 roku n.e. Królestwo Silla sprzymierzyło się z panującą nad Chinami dynastią Tang, dzięki czemu było ono w stanie podbić swoich sąsiadów w postaci Królestwa Baekje i Królestwa Goguryeo, na skutek czego pod berłem państwa Silla nastąpiło zjednoczenie znacznej części Półwyspu Koreańskiego (jego północne części pozostawały jednak poza panowaniem tego królestwa).
Dnia 6 lutego 2025 r. południowokoreańska agencja ds. dziedzictwa ogłosiła, że po latach poszukiwań i prac badawczych udało się w końcu odkryć lokalizację oryginalnego pałacu Donggung, który był siedzibą księcia królestwa Silla. Okazało się, że pozostałości po tej pierwotnej konstrukcji pałacowej są położone na wschód od sztucznego stawu Wolji (dawniej znanego jako Anapji), a nie na zachód jak wcześniej uważano. O zaskakującym odkryciu na początku lutego poinformowała południowokoreańska służba archeologiczna.
System toalet spłukiwanych wodą sprzed ponad tysiąca lat
Jak twierdzą archeolodzy oryginalny pałac Donggung w Gyeongju, czyli stolicy państwa Silla, był bez wątpienia położony na wschód od sztucznego stawu Wolji, ponieważ wskazuje na to obszerny zbiór dowodów archeologicznych zebranych w trakcie prac badawczych. Szef Służby Korei ds. Dziedzictwa Historycznego (KHS) Choi Eung-chon oświadczył 6 lutego na konferencji prasowej, że teren po zachodniej stronie stawu jest nieco wyżej położony niż teren znajdujący się po jego wschodniej części, informuje portal „Arkeonews„.
Ekspert dodał także, że pozostałości dawnej budowli są lepiej dostrzegalne właśnie po zachodniej części stawu. Według Choi Eung-chon fakt ten sugeruje, że zachodnia część pałacu należała do króla, natomiast jego syn, książę, zamieszkiwał wschodnią stronę. Choi Eung-chon dodał, że obie przestrzenie były od siebie oddzielone, a po wschodniej stronie znajdował się niezależny staw.
Według przedstawicieli Narodowego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Gyeongju, który jest zarządzany przez Służbę Korei ds. Dziedzictwa Historycznego (KHS), systemy odprowadzania wody w obu przestrzeniach były odmienne.
Choi Eung-chon poinformował, że na wschodniej stronie Wolji odkryto pozostałości dużej budowli, na którą składał się chociażby system toalet spłukiwanych wodą, który został datowany przez badaczy na okres znany jako Zjednoczona Silla, który przypadał na lata od 668 do 935. Choi Eung-chon podkreślił, że odkrycie to rozstrzyga wieloletni spór i na nowo kształtuje postrzeganie historii Królestwa Silla.
Marcin Jarzębski