Oni będą w 2025 r. promować polską kulturę za granicą
Na liście dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury instytucji, które w 2025 r. będą promować polską kulturę za granicą znalazły się m.in. Wrocławski ośrodek Pamięć i Przyszłość, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Narodowe Forum Muzyki czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Ministerstwo kultury opublikowało listę instytucji, które z jego publicznym wsparciem finansowym będą promować polską kulturę za granicą. MKiDN wesprze je w ramach swojego programu „Kultura inspirująca”, którego strategicznym celem jest „prezentacja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury, w oparciu o projekty wspierające wieloletnią współpracę polskich instytucji kultury z kluczowymi instytucjami zagranicznymi, oraz w partnerstwie z polskimi placówkami zagranicznymi”.
„Zadania realizowane w ramach programu powinny inspirować zagranicznych odbiorców do dalszego poznawania polskiej kultury i tożsamości oraz dążyć do wzmacniania międzynarodowego dialogu kulturalnego z udziałem Polski” – zaznacza MKiDN.
Jak promować polską kulturę?
Wśród instytucji znalazły się takie podmioty jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki z Wrocławia, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina czy wrocławski ośrodek Pamięć i Przyszłość.
Promować polską kulturę za granicą będą zarówno koncerty polskiej muzyki, jak i wystawy sztuki, konferencje naukowe, spektakl operowy, festiwal filmowy czy wizyty studyjne polskich muzealników. Spośród wyróżnionych projektów cztery odbędą się we Francji, 7 w Niemczech, 3 w Wielkiej Brytanii, 3 w Japonii, 2 w Szwecji, a także pojedynczo w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Chorwacji, Islandii, Hiszpanii, Belgii i Holandii.
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wystawi w Berlinie operę Karola Szymanowskiego „Król Roger”, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zorganizuje w Rzymie pokaz polskich filmów w ramach przeglądu „Grandi classici del cinema polacco”, Ośrodek Pamięć i Przyszłość w Watykanie zaprezentuje swoją wystawę „Pojednanie dla Europy” poświęconą historii listu biskupów polskich do niemieckich zaś Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pokaże na Sorbonie swoją wystawę „Les émotions et les gestes en miroir” poświęconą emocjom i gestom w muzyce Chopina.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha pokaże w Japonii polską sztukę współczesną w wydaniu fotografii Pawła Bownika oraz sztuki rysownika i grafika Mateusza Kołka.
Ponadto w ramach polskiej prezydencji w UE zespół Śląsk wystąpi w różnych krajach Europy ze swoją najnowszą trasą koncertową.
Pełna lista projektów znajduje się na stronie MKiDN.
Anna Druś