szkielet dinozaura

Oryginalny szkielet dinozaura sprzedany za 44 mln USD

Długi na ponad 3 metry szkielet dinozaura został właśnie sprzedany za 44,6 mln dolarów na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Wszystko wskazuje na to, że anonimowy nabywca jest amerykańską instytucją. 

Aukcja szkieletu dinozaura nazwanego przez odkrywców Apex odbyła się 17 lipca w Nowym Jorku, przykuwając uwagę mediów całego świata. Nie tylko tym, że na sprzedaż wystawiono tak cenną skamielinę, ale też tym, że okazała się ona najdrożej ze sprzedanych w dotychczasowej historii. 

O kupno licytowało siedmiu potencjalnych nabywców a zwycięska kwota padła już po 15 minutach, przekraczając 11 razy szacowaną przez dom aukcyjny wartość dinozaura. 

Nabywca artefaktu nie ujawnia swojej tożsamości, ale – jak podaje dom aukcyjny Sotheby’s powiedział, że „Apex urodził się w Ameryce i w Ameryce pozostanie”. Media spekulują zatem, że za 44-milionową transakcją stoi jakaś amerykańska instytucja. 

Szkielet dinozaura – chodliwy towar

Na szkielet Apexa natrafił przypadkowo w 2022 r. zawodowy łowca skamieniałości Jason Cooper. Znalazł go w pobliżu tzw. „miasta dinozaurów” na zachodzie stanu Colorado – w miejscu pełnym pozostałości tych prehistorycznych gadów. 

O Apexie mierzącym obecnie ponad 3 metry długości od nosa do ogona wiadomo tyle, że był roślinożercą – stegozaurem, który żył w Ameryce Północnej około 150 mln lat temu, w późnym okresie jurajskim. Według Sotheby’s jest największym kompletnym szkieletem, jaki kiedykolwiek odkryto.

Do rekordzistów zalicza go także kwota, za którą został sprzedany. Według BBC poprzedni rekord ustanowił w 2020 r. szkielet tyranozaura rexa imieniem Stan, sprzedany za 31,8 mln dolarów. 

Stegozaury z powodu odstających płt na grzbiecie i kolców na ogonie należą do najbardziej rozpoznawalnych dinozaurów. Cechowała je silna postura ciała, krótkie przednie łapy, głowa trzymana nisko nad podłożem i wypięty do góry ogon. Ważący ledwie 80 gramów niewielki w stosunku do sporego, nawet 9-metrowego ciała mózg jaszczura potwierdza hipotezę naukowców, że stegozaury nie były specjalnie inteligentne. Charakterystyczne grzbietowe łopaty według naukowców mogły mu służyć do termoizolacji.

Anna Druś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się