PGC 29388
Fot. ESA/Hubble & NASA, T. Armandroff

PGC 29388 – karłowata galaktyka eliptyczna

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali karłowatą galaktykę eliptyczną oznaczoną jako PGC 29388.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a obiekt, który wyróżnia się na tle pustki kosmosu swoim niezwykłym bogactwem gwiazd, światłem i kształtem, który przyjmuje to błyszcząca karłowata galaktyka eliptyczna, która została nazwana PGC 29388.

PGC 29388
Fot. ESA/Hubble & NASA, T. Armandroff

Galaktyka ta, widoczna na tle bardziej odległych galaktyk o różnych kształtach i rozmiarach, została oznaczona jako PGC 29388. Chociaż dominuje na tym zdjęciu, obiekt ten jest niezwykle małym graczem na kosmicznej scenie i jest znana jako karłowata galaktyka eliptyczna. Jak sugeruje przydomek „karłowata”, galaktyka jest mniejsza i zawiera „tylko” od 100 milionów do kilku miliardów gwiazd – to zdaniem naukowców naprawdę bardzo mała liczba w porównaniu z populacją na przykład naszej galaktyki Drogi Mlecznej, która jest liczona na około 250 do 400 miliardów gwiezdnych mieszkańców.

Karłowate galaktyki eliptyczne (dEs) to galaktyki eliptyczne, które są mniejsze niż zwykłe struktury tego typu. Są one dość powszechne w grupach i gromadach galaktyk i zazwyczaj towarzyszą większym obiektom we Wszechświecie. Zwykle wymiary kosmicznych struktur tego typu mieszczą się w przedziale od tysiąca do 10 tysięcy parseków. Jak wskazują naukowcy dla obserwatora wydają się one bardziej rozmyte, ponieważ ich jasność powierzchniowa jest znacznie mniejsza od przeciętnej galaktyki eliptycznej. Karłowatych galaktyk eliptycznych nie należy mylić z rzadką klasą galaktyk „eliptycznych zwartych”, którą jest na przykład M32, jeden z satelitów Galaktyki Andromedy. Obiekty te charakteryzują się również wyraźnym spadkiem gęstości gwiazd od jądra do rozrzedzonych obrzeży.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się