Ariane 6
Fot. ESA

Pierwszy start Ariane 6 coraz bliżej

Najnowsza europejska rakieta Ariane 6 wkrótce wystartuje, zabierając ze sobą wiele misji kosmicznych, z których każda ma unikalny cel i miejsce docelowe.

Niezależnie od tego, czy chodzi o wystrzelenie nowych satelitów w celu zbadania Ziemi, spojrzenia w daleką przestrzeń kosmiczną, czy też przetestowania ważnych nowych technologii na orbicie, pierwszy lot Ariane 6, zdaniem inżynierów ESA pokaże wszechstronność i elastyczność tej rakiety nośnej.

Oprócz CubeSatów i kapsuł powrotnych, Ariane 6 wynieise na orbitę cztery urządzenia eksperymentalne, które będą prowadzić badania podczas lotu rakiety, kończąc swoją misję wraz z nią. Jednym z nich jest LIFI, nowy eksperyment technologiczny francuskiej firmy Oledcomm.

Fot. ESA

Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych bez kabli, zapewniając bezprzewodowy Internet i połączenia sieciowe. Li-Fi („Light Fidelity”) robi to samo przy użyciu światła, które w niektórych zastosowaniach może oferować większe bezpieczeństwo, wyższą przepustowość, niższy koszt i zużycie energii w porównaniu do korzystania z Wi-Fi.

„Diody LED mogą włączać się i wyłączać kilka milionów razy na sekundę. Wykorzystując niewidzialne spektrum światła w podczerwieni, technologia Oledcomm konwertuje informacje na dane binarne, jak optyczny alfabet Morse’a. Modulacja ta zachodzi tak szybko, ponad 10 milionów razy na sekundę, że oko nie jest w stanie jej dostrzec. Nasz eksperyment potwierdzi, że technologia ta może być również wykorzystywana w warunkach kosmicznych” – twierdzą badacze.

W przypadku misji kosmicznych, technologia Li-Fi pozwali na bezpieczne i wolne od zakłóceń połączenie bezprzewodowe, a także będzie to znaczna oszczędność wagi dzięki wyeliminowaniu odpornych na promieniowanie kabli kosmicznych. Jest to również ważny rozwój w komunikacji wewnątrzsatelitarnej – czyli wymianie informacji między różnymi podsystemami w obrębie jednego satelity. Ariane 6, podczas pierwszego startu zaplanowanego na początek lipca 2024 roku, będzie pierwszą rakietą, która wykorzysta technologię Li-Fi.

Urządzenie LIFI o wymiarach 40 x 60 x 16 mm składa się z dwóch modułów „SatelLiFe” oddalonych od siebie o 80 cm, zamontowanych pod owiewką rakiety, które będą komunikować się za pośrednictwem Li-Fi. Po rozpoczęciu startu będą one wymieniać ze sobą dane, umożliwiając inżynierom ESA zbadanie wydajności komunikacji i upewnienie się, że system jest odporny na trudne warunki startowe.

Fot. ESA/Manuel Pedoussaut

Eksperyment LIFI może uprościć proces integracji ładunków na Ariane 6, ponieważ w przyszłości technologia ta może być wykorzystywana do komunikacji między częściami rakiety zamiast kabli, zmniejszając masę na pokładzie, a tym samym ilość potrzebnego paliwa.

„Eksperyment LIFI na pokładzie Ariane 6 będzie pierwszym na świecie, ponieważ po raz pierwszy technologia Li-Fi zostanie wbudowana w rakietę kosmiczną, co pozwoli nam zademonstrować solidność systemów Li-Fi i zaplanować przyszłą integrację z innymi misjami, rakietami, satelitami i statkami kosmicznymi” – wyjaśnia Benjamin Azoulay z Oledcomm.

Nowa europejska rakieta nośna została zaprojektowana z myślą o wielu przyszłych zastosowaniach, a u jej podstaw leży maksymalna wszechstronność. Ariane 6 może umieścić satelitę lub ładunek na dowolnej ścieżce orbitalnej. Jest to możliwe dzięki nowemu restartowalnemu silnikowi Vinci, który będzie wielokrotnie zasilał górny stopień rakiety, zatrzymując się i uruchamiając, aby umieścić statek kosmiczny w dowolnym miejscu w przestrzeni kosmicznej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się