Piłkarski tydzień. 30 czerwca – 6 lipca
Fot. Lionel Messi podczas finału Argentyna – Niemcy (MŚ 2014), Agência Brasil, Wikimedia.

Piłkarski tydzień. Najciekawsze mecze w dn. 30 czerwca – 6 lipca

Piłkarski tydzień to kącik dla miłośników piłki nożnej oraz dla każdego, kto ma ochotę od czasu do czasu obejrzeć dobry mecz. Na co zwrócić uwagę w dniach 30 czerwca – 6 lipca?

Informujemy o najciekawszych spotkaniach, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu w piłce klubowej oraz reprezentacyjnej – od mundialu, przez Ligę Mistrzów, po Ekstraklasę. Nie zabraknie również wiadomości o piłce nożnej kobiet oraz meczach młodzieżowych drużyn reprezentacji Polski. Co warto obejrzeć? Czego nie przegapić? Przedstawiamy listę przygotowaną przez redakcję „Gazety na Niedzielę”.

Niedziela: 30 czerwca

Już w tę niedzielę, 30 czerwca, rozpocznie się faza pucharowa tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W pierwszym meczu zmierzą się Anglia i Słowacja. Spotkanie nie zapowiada się porywająco – głównie ze względu na kiepski styl prezentowany w fazie grupowej przez Anglików. Mimo wszystko angielscy piłkarze będą faworytami tego starcia.

Drugi mecz, który również odbędzie się 30 czerwca – starcie Hiszpanii i Gruzji – stoi na przeciwnym biegunie. Obie reprezentacje grały kapitalny futbol w fazie grupowej. Hiszpanie obok Niemców są rozpatrywani jako główny faworyt do sięgnięcia po puchar, ale jeśli zlekceważą Gruzję – rewelację tegorocznych rozgrywek – mogą pożegnać się z turniejem już na etapie 1/8 finału.

Poniedziałek: 1 lipca

Trwa ostatnia kolejka fazy grupowej tegorocznego Copa América. Podobnie jak w przypadku EURO, każdego dnia mecze będą rozgrywane o tej samej godzinie. W poniedziałek zagrają Meksyk i Ekwador oraz Jamajka i Wenezuela.

Rywalizacja Meksyku z Ekwadorem powinna rozstrzygnąć, kto z tej pary dołączy do Wenezueli i awansuje do fazy pucharowej turnieju. Obie ekipy mają po 3 punkty i powalczą o pełną pulę.

Wenezuela po dwóch meczach zgromadziła 6 oczek i jest pewna awansu. Jamajka przegrała oba spotkania i dotąd nie zdobyła punktu. W starciu z dobrze dysponowaną Wenezuelą będzie o to trudno, ale paradoksalnie sytuacja w grupie i możliwe rozluźnienie w szeregach Wenezuelczyków, minimalnie gra na korzyść reprezentantów Jamajki.

Poniedziałkowe starcia 1/8 finału EURO 2024 zapowiadają się interesująco. W pierwszym z nich spotkają się Francuzi i Belgowie, czyli dwie bardzo silne ekipy, których gra w fazie grupowej zawodziła oczekiwania kibiców. Faworytem spotkania będzie Francja, lecz ewentualnego zwycięstwa Belgii, choć będzie niespodziewane, nie powinno się rozpatrywać w kategoriach sensacji.

W drugim meczu Portugalia zmierzy się ze Słowenią. Portugalczycy znajdują się w gronie głównych faworytów turnieju. W grupie zdobyli co prawda 6 punktów, ale tylko w jednym z trzech spotkań pokazali poziom, do którego przyzwyczaili w ostatnich latach. Wymęczone zwycięstwo z Czechami i porażka z Gruzją pozwalają Słowenii wierzyć, że droga do awansu nie jest przed nią zamknięta, szczególnie, że dotąd Słoweńcy nie przegrali żadnego spotkania, a mierzyli się z Anglią, Danią i Serbią.

Wtorek: 2 lipca

We wtorek rozstrzygną się losy awansu z grupy C Copa América. Jak dotąd pewni wyjścia z grupy są jedynie Urugwajczycy, którzy pewnie wygrali oba poprzednie spotkania. Reprezentanci USA oraz Panamy mają po 3 punkty, Boliwia natomiast 0. Amerykanie zagrają więc z faworytem grupy, a Panama z outsiderem. Teoretycznie każe to dawać Panamie większe szanse na awans, ale Boliwia będzie grać o honor, a Urugwaj nie musi już niczego udowadniać.

Grupowi rywale Polaków – Holendrzy i Austriacy – rozegrają mecze 1/8 finału Mistrzostw Europy we wtorek wieczoram. Austria, dzięki zajęciu pierwszego miejsca, trafiła na Turcję, natomiast Holandia spotka się z Rumunią, która niespodziewanie wygrała grupę grupę E.

Austriacy i Holendrzy będą faworytami swoich spotkań, ale awans Rumunii i Turcji jest bardzo prawdopodobny. Kibiców czekają dwa potencjalnie dobre mecze.

Środa: 3 lipca

Ostatni dzień 3. kolejki fazy grupowej Copa América przyniesie odpowiedź, kto ostatecznie zagra w meczach 1/4 finału. Starcie Brazylii z Kolumbią to prawdziwa gratka dla fanów południowoamerykańskiej piłki. Na papierze Canarinhos są mocniejszą ekipą, ale na boisku nie zachwycają.

Mecz Kostaryki z Paragwajem nie brzmi jak starcie, które powinno zachęcić każdego widza z Europy, ale tego typu spotkania, choć nie zawsze obfitują w wysokiej klasy zagrania i rozwiązania taktyczne, zazwyczaj naznaczone są walką i emocjami. W chwili, gdy drużyny europejskie będą szykować się do rywalizacji w 1/4 finału Mistrzostw Europy, warto poświęcić czas na obejrzenie takiego spotkania.

Czwartek: 4 lipca 

Czwartek to pierwszy dzień od 14 czerwca kiedy nie odbędzie się ani jeden mecz Mistrzostw Europy, bądź Copa América. Wszystkie czołowe ligi piłkarskie świata są już na wakacjach, bądź zarządziły przerwę w rozgrywkach z uwagi na duże turnieje reprezentacyjne. Nie zaczęły się również eliminacje do europejskich pucharów. To jeden z niewielu dni w kalendarzu, kiedy kibic piłki nożnej będzie musiał obejść się smakiem i poczekać na interesujące mecze nieco dłużej, niż zazwyczaj.

Piątek: 5 lipca

W piątek odbędzie się pierwszy mecz 1/4 finału Copa América. O tym, kto w nim zagra, przekonamy się po zakończeniu zmagań w 1/8.

Analogicznie do przypadku Copa América przedstawia się sytuacja na boiskach europejskich. W piątek odbędą się pierwsze ćwierćfinały EURO 2024, a o ich składzie zadecydują wyniki meczów w 1/8 finału.

Sobota: 6 lipca

Sobota to kolejny dzień zmagań piłkarskich na najwyższym poziomie. Późnym wieczorem czasu europejskiego odbędzie się drugi ćwierćfinał Copa América. Na tym etapie każdą drużynę stać już na wiele, dlatego niezależnie od składu tego meczu, należy spodziewać się dobrego widowiska.

W sobotę odbędą się również dwa kolejne, a zarazem ostatnie ćwierćfinały tegorocznych Mistrzostw Europy. Kto już w przyszłym tygodniu zagra w półfinale, a następnie w wielkim finale? Przekonamy się już niebawem.

Patryk Palka

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się