Piłkarski tydzień to kącik dla dla każdego, kto ma ochotę obejrzeć dobry mecz. Na co zwrócić uwagę w dniach 16 czerwca – 22 czerwca?
Fot. Piotr Kucza, CC BY 4.0, Wikimedia.

Piłkarski tydzień. Najciekawsze mecze w dniach 16-22 czerwca

Piłkarski tydzień to kącik dla miłośników piłki nożnej oraz dla każdego, kto ma ochotę od czasu do czasu obejrzeć dobry mecz. Na co zwrócić uwagę w dniach 16 czerwca – 22 czerwca?

Informujemy o najciekawszych spotkaniach, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu w piłce klubowej oraz reprezentacyjnej – od mundialu, przez Ligę Mistrzów, po Ekstraklasę. Nie zabraknie również wiadomości o piłce nożnej kobiet oraz meczach młodzieżowych drużyn reprezentacji Polski. Co warto obejrzeć? Czego nie przegapić? Przedstawiamy listę przygotowaną przez redakcję „Gazety na Niedzielę”.

Niedziela 16 czerwca:

W niedzielę 16 czerwca zmagania podczas EURO 2024 rozpocznie reprezentacja Polski. Biało-czerwoni zmierzą się z Holandią, która jest w gronie drużyn realnie myślących o zwycięstwie w całym turnieju. Polacy pokazali się z dobrej strony podczas przygotowań do Mistrzostw Europy, pokonując Ukrainę (3:1) oraz Turcję (2:1). Holendrzy jednak zaprezentowali się jeszcze lepiej. Dwukrotnie zwyciężyli aż 4:0, odsyłając z kwitkiem Kanadyjczyków oraz Islandczyków. Mecz o stawkę podczas turnieju rangi mistrzowskiej to inny kaliber spotkania niż sparing. Holendrzy są zdecydowanym faworytem, ale reprezentacja pod wodzą Michała Probierza udowodniła, że nie podda się bez walki. 

W pozostałych spotkaniach zmierzą się z sobą 4 nacje rywalizujące w grupie C: Słoweńcy i Duńczycy oraz Serbowie i Anglicy. Faworytami do zwycięstwa, a także do wyjścia z grupy, są reprezentanci Danii i Anglii. 

Poniedziałek 17 czerwca:

W poniedziałek swój mecz rozegrają grupowi rywale Polaków: Austriacy i Francuzi. Francja to główny faworyt do zdobycia trofeum, jednak Austria występuje w roli czarnego konia rozgrywek i ma argumenty, by pokonać obecnych wicemistrzów świata. 

Ciekawie zapowiada się również rywalizacja w grupie E. Faworytami do awansu są Ukraina i Belgia, jednak Słowacja może sprawić niespodziankę. W ostatnim sparingu przed Mistrzostwami Europy Słowacy pokonali Walijczyków aż 4:0 i jadą na turniej pełni nadziei na wyjście z grupy. 

Wtorek 18 czerwca:

Ostatniego dnia zmagań 1 kolejki fazy grupowej EURO 2024 swoje mecze rozegrają drużyny z grupy F. Bardzo interesująco zapowiada się spotkanie Portugalii z Czechami. Niedawni rywale Polaków podczas eliminacji do Mistrzostw Europy powalczą o dobry wynik z ekipą naszpikowaną gwiazdami, która celuje w najwyższe lokaty. 

Mecz Turcji z Gruzją może wydawać się mniej ciekawy, ale pozory często mylą. Reprezentacja Turcji to ekipa nieprzewidywalna. Mimo porażki z Polską w meczu sparingowym, Turcy na boisku zaprezentowali się znacznie lepiej od Biało-czerwonych i mieli swoje szanse, by odnieść zwycięstwo. Na papierze mają wszystko, by awansować z grupy i walczyć w fazie pucharowej o zajście jak najdalej. Nie jest jednak wykluczone, że ich przygoda zakończy się podobnie jak podczas EURO 2020, kiedy mimo wielkich apetytów finalnie przegrali wszystkie mecze w grupie. Niezależnie od wszystkiego Turcja będzie faworytem w spotkaniu z Gruzją. 

Środa 19 czerwca:

Pierwsze mecze 2 kolejki fazy grupowej zapowiadają się znakomicie. W grupie A gospodarze EURO 2024 zmierzą się z Węgrami. Obie ekipy rywalizowały w grupie także na poprzednich Mistrzostwach Europy. Wówczas ich spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2 i było jednym z najlepszych na tamtym etapie turnieju. Niemcy są faworytem tego meczu, ale Węgry powinny zagwarantować kibicom dobre widowisko i emocje do samego końca. 

Rozstrzygnięcia dwóch pozostałych spotkań są trudne do przewidzenia. W meczu kolejnych drużyn z grupy A zmierzą się Szkocja i Szwajcaria. Faworytami są Szwajcarzy, ale mimo wszystko nie dysponują przewagą, która pozwala zakładać pewne zwycięstwo tej ekipy. Remis a nawet wygrana Szkocji nie będą sensacją. Bardziej zaskakujące byłoby z pewnością zwycięstwo Albanii nad Chorwacją, ale tego również nie należy wykluczać. Albańczycy to jedna z rewelacji eliminacji do EURO 2024. Boleśnie przekonała się o tym reprezentacja Polski. Chorwaci od lat osiągają znakomite wyniki podczas dużych imprez. W starciu z Albanią będą jednak musieli się bardzo postarać, jeśli chcą wywalczyć komplet punktów. 

Czwartek 20 czerwca:

W czwartek odbędą się mecze drużyn z grup B oraz C. Wynik spotkania Chorwacji z Albanią będzie miał duże znaczenie dla walczących z nimi o awans Hiszpanów i Włochów. Hitowe starcie, które równie dobrze mogłoby odbyć się na etapie półfinału, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Grupa B jest jedną z najtrudniejszych. Wielu traktuje ją nawet jako grupę śmierci. Czy po 2 kolejce fazy grupowej poznamy już pierwsze drużyny, które zapewnią sobie awans? Przekonamy się 20 czerwca.

Tego dnia kibiców czeka również niezwykle ciekawy mecz Danii z Anglią. Oba zespoły gają znakomicie i powinny zapewnić obserwatorom wspaniałe widowisko. Starcie Słowenii z Serbią nie wydaje się aż tak elektryzujące, jednak mecze drużyn na zbliżonym poziomie potrafią zaskakiwać jakością i zaciętością. 

Piątek 21 czerwca:

W piątek 21 czerwca rusza drugi, wielki turniej rangi mistrzowskiej – Copa América. Rywalizują w nim najlepsze reprezentacje obu Ameryk. W pierwszym dniu turnieju naprzeciw siebie staną Argentyna i Kanada. Argentyńczycy to obecni mistrzowie świata oraz zdobywcy ostatniego Copa América. Ekipa, której kapitanem na boisku przewodzi Lionel Messi, jest głównym faworytem do zwycięstwa po raz kolejny. Kanada na papierze nie ma wielu argumentów, by pokonać Argentynę, ale podczas spotkań takiej rangi, decydują detale. W Katarze Argentyna mimo ostatecznego sukcesu, przegrała przecież pierwszy mecz grupowy z Arabią Saudyjską. W tym Kanadyjczycy mogą lokować swoje nadzieje. 

Już w najbliższy piątek, po pięciodniowej przerwie, swój drugi mecz podczas EURO 2024 rozegra reprezentacja Polski. Jej rywalem będzie Austria – przez wielu uznawana za trudniejszego przeciwnika niż Holandia. Wyniki pierwszych spotkań między Polską a Holandią oraz Austrią i Francją znacząco wpłyną na nastroje oraz morale obu ekip. Faworytem będzie Austria, jednak wynik poznamy dopiero w piątek wieczorem.

Najciekawszym spotkaniem tego dnia bez wątpienia będzie mecz Holandii z Francją. To jedno z tych starć, na jakie kibice ostrzyli sobie zęby odkąd poznali skład grup na EURO 2024. Delikatnym faworytem będą Francuzi, lecz każdy wynik jest tu możliwy. 

W tym kontekście podobnie sytuacja wygląda w przypadku meczu Słowacja – Ukraina. Tam również rozstrzygnięcie trudno przewidzieć, choć faworytem są wschodni sąsiedzi Polski. Nie będzie to mecz, który przyciągnie uwagę tak dużej grupy obserwatorów, jak starcie Holandii z Francją, ale podczas imprezy rangi mistrzowskiej każdemu meczowi warto poświęcić uwagę. 

Sobota 22 czerwca:

Drugi mecz fazy grupowej Copa América, w którym zmierzą się Peru i Chile, czyli przedstawiciele grupy A – obok Argentyńczyków i Kanadyjczyków. Faworytem tego starcia będzie Chile, które jest zespołem zdecydowanie wyżej notowanym oraz stawianym w roli drugiego kandydata do wyjścia z grupy zaraz za Argentyną. 

Piłkarski tydzień, który upłynie pod znakiem Mistrzostw Europy,zakończą zmagania Gruzji z Czechami oraz Turcji z Portugalią w ramach grupy F, a także mecz Belgii i Rumunii w ramach grupy E. Najciekawiej zapowiada się rywalizacja Turków z Portugalczykami, podczas której może paść sporo bramek po obu stronach. W pozostałych spotkaniach faworytami będą Belgowie i Czesi.

Patryk Palka

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się