plan eksploracji Księżyca
Fot. NASA

Plan eksploracji Księżyca przez NASA – jak wygląda?

NASA kontynuuje swój plan eksploracji Księżyca, który ma doprowadzić do powrotu ludzi na powierzchnię Srebrnego Globu i budowy tam stałej bazy. W ramach programu Artemis agencja rozwija misje i technologie, które mają umożliwić długotrwały pobyt astronautów na naturalnym satelicie Ziemi oraz przygotować przyszłe załogowe loty na Marsa.

NASA kontynuuje plan eksploracji Księżyca

NASA po udanej misji Artemis II kontynuuje swoje działania mające na celu powrót człowieka na Księżyc, a w przyszłości budowę tam baz. W tym celu zamawia już nawet lądowniki, łaziki i drony, które mają służyć astronautom eksplorującym w przyszłości Srebrny Glob. Amerykańska agencja kosmiczna przedstawiła pierwszy etap planów budowy bazy księżycowej, przyznając kontrakty warte setki milionów dolarów czterem firmom działającym w sektorze kosmicznym.

Firma Blue Origin Jeffa Bezosa ma dostarczyć dwa lądowniki, których zadaniem będzie transport łazików na powierzchnię Księżyca, w rejon jego południowego bieguna. Te księżycowe pojazdy terenowe zostaną zbudowane przez firmy Astrolab i Lunar Outpost. Firefly Aerospace, która w 2025 roku z powodzeniem wylądowała na naturalnym satelicie Ziemi, dostarczy pierwsze drony na Srebrny Glob. Jak wskazuje agencja, cały ten sprzęt ma znaleźć się na Księżycu jeszcze przed lądowaniem pierwszych astronautów w ramach programu Artemis, które planowane jest najwcześniej na 2028 rok.

Misja Artemis III ma otworzyć nowy etap eksploracji Księżyca

Podczas misji Artemis II, która miała miejsce w kwietniu 2026 roku, czterech astronautów okrążyło Księżyc, docierając dalej w przestrzeń kosmiczną niż załogi misji programu Apollo pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku.

W czasie misji Artemis III, planowanej na 2027 rok, kolejna grupa astronautów zostanie wysłana rakietą SLS na orbitę okołoziemską. Tam będzie ćwiczyć dokowanie kapsuły Orion należącej do NASA z lądownikami księżycowymi, opracowywanymi przez firmy Blue Origin i SpaceX Elona Muska, których zadaniem w przyszłości będzie transport ludzi na powierzchnię Srebrnego Globu.

Stała baza na Srebrnym Globie

NASA planuje misję Artemis III na połowę 2027 roku, a lądowanie dwóch pierwszych astronautów prawdopodobnie w 2028 roku. Drugi etap budowy bazy księżycowej, obejmujący okres od 2029 roku do początku lat 30. XXI wieku, zakłada rozwój stałej infrastruktury, w tym sieci energetycznej. Natomiast moment, w którym baza będzie gotowa do długotrwałego pobytu ludzi w wyspecjalizowanych księżycowych budynkach, naukowcy przewidują na lata 30. XXI wieku.

Administrator NASA Jared Isaacman podkreślił, że celem bazy księżycowej będzie wspieranie gospodarki kosmicznej, prowadzenie badań naukowych oraz stworzenie fundamentów pod przyszłą wyprawę na Marsa.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.07.2026.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się