Planeta Gliese 12 b – zła bliźniaczka Ziemi
Odkrycie Gliese 12 b, planety podobnej do Ziemi orbitującej wokół gwiazdy w bliskim sąsiedztwie Układu Słonecznego daje nadzieję astronomom na rozwiązanie zagadki – dlaczego życie pojawiło się na naszej planecie.
Jak podkreślają naukowcy, badanie życia we Wszechświecie jest trudne, ponieważ został odkryty tylko jeden przykład planety, na której życie zostało potwierdzone – Ziemia. Astronomowie nie są w stanie powiedzieć, które cechy Ziemi są wymagane do pojawienia się organizmów, a które są nieistotne. Dopóki nie zostanie odnaleziony „bliźniak Ziemi”, na którym również pojawiły się warunki do powstania życia, naukowcy mogą jedynie badać „złych bliźniaków”, czyli planety o warunkach początkowych podobnych do Ziemi, które okazały się jednak okazały się zupełnie inne i nie posiadają środowiska nieodpowiedniego dla życia.
W Układzie Słonecznym Wenus i Mars stanowią, zdaniem badaczy, dwa przykłady pozbawionych życia „złych bliźniaków”. Ale posiadając tylko dwa przykłady, astronomowie wciąż nie są pewni tego, jak rygorystyczne lub luźne mogą być warunki dla życia.
Jak wskazują naukowcy, od lat 90. odkryto ponad 5 500 planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Jednak większość z nich znajduje się setki lat świetlnych od Ziemi, co utrudnia ich szczegółowe zbadanie.
W najnowszym badaniu astronomowie z National Institute of Natural Sciences (NINS) w Japonii, znaleźli i scharakteryzowali planetę, zwaną Gliese 12 b, na podstawie danych z teleskopu kosmicznego TESS NASA – kamer MuSCAT2 i MuSCAT3, które zostały opracowane przez Astrobiology Center (ABC) w Japonii i University of Tokyo oraz z teleskopu Subaru należącego do National Astronomical Observatory of Japan. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters.
Jak wskazują badacze, Gliese 12 b znajduje się blisko Układu Słonecznego, w odległości zaledwie 40 lat świetlnych w kierunku Gwiazdozbioru Ryb. To sprawia zdaniem astronomów, że Gliese 12 b jest idealnym celem do badania za pomocą należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
Do tej pory naukowcy z NINS) ustalił, że Gliese 12 b ma okres orbitalny – czyli jeden rok na planecie – wynoszący zaledwie 12,8 dnia. Promień planety, jak twierdzą, jest tylko o 4 proc. mniejszy od ziemskiego, a jej masa jest mniejsza niż 3,9 masy Ziemi. Gliese 12 b otrzymuje 1,6 razy więcej promieniowania od swojej gwiazdy macierzystej niż nasza planeta od Słońca (dla porównania, Wenus otrzymuje 1,9 razy więcej promieniowania niż Ziemia).
Na podstawie danych zespół uważa, że Gliese 12 b jest „złą bliźniaczką”, bardziej podobną do Wenus niż do Ziemi. Ich zdaniem nie można jednak wykluczyć, że glob posiada ciekłą wodę na powierzchni. Badanie planety pomoże astronomom lepiej zrozumieć potrzebne warunki wstępne dla pojawienia się przyjaznego dla życia środowiska na planecie.
Emil Gołoś