gromady gwiazd
Fot. Fot. ESO/STScI Digitized Sky Survey II

Pobliskie młode gromady gwiazd pochodzą tylko z trzech „rodzin”

Astronomowie poznali historię tego jak formowały się pobliskie młode gromady gwiazd. Stwierdzili, że większość z nich należy tylko do trzech „rodzin”, które pochodzą z bardzo masywnych regionów gwiazdotwórczych.

Zdaniem naukowców z University of Vienna, badanie dostarczyło również nowych informacji na temat wpływu supernowych (gwałtownych eksplozji pod koniec życia bardzo masywnych gwiazd) na powstawanie gigantycznych struktur gazowych w galaktykach takich jak nasza Droga Mleczna. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

„Młode gromady gwiazd doskonale nadają się do badania historii i struktury Drogi Mlecznej. poznając ich ruchy w przeszłości, a tym samym ich pochodzenie, uzyskujemy również ważny wgląd w formowanie się i ewolucję naszej galaktyki” – mówi João Alves z University of Vienna.

Fot. ESO/STScI Digitized Sky Survey II

Korzystając z danych z misji Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i obserwacji spektroskopowych, astronomowie prześledzili pochodzenie 155 skupisk gwiazd w promieniu około 3500 lat świetlnych wokół Słońca. Ich analiza sugeruje zdaniem naukowców, że te młode gromady gwiazd można podzielić na trzy rodziny o wspólnym pochodzeniu i warunkach formowania.

„Wskazuje to, że młode gromady gwiazd pochodzą tylko z trzech bardzo aktywnych i masywnych regionów gwiazdotwórczych. Te trzy rodziny gwiazd zostały nazwane na cześć ich najbardziej znanych gromad gwiazd: Collinder 135 (Cr135), Messier 6 (M6) i Alpha Persei (αPer)” – tłumaczy Alves.

„Odkrycia te pozwalają lepiej zrozumieć, w jaki sposób młode gromady gwiazd w naszym galaktycznym sąsiedztwie są ze sobą powiązane, podobnie jak członkowie. Badając ruchy 3D i wcześniejsze pozycje tych gromad gwiazd, możemy zidentyfikować ich wspólne pochodzenie i zlokalizować regiony w naszej galaktyce, w których pierwsze gwiazdy w tych gromadach powstały około 40 milionów lat temu” – zaznacza Cameren Swiggum z University of Vienna.

Fot. ESO/STScI Digitized Sky Survey II

Zdaniem astronomów, badanie wykazało również, że ponad 200 eksplozji supernowych musiało mieć miejsce w tych trzech rodzinach gromad, uwalniając ogromne ilości energii do ich otoczenia. Naukowcy doszli do wniosku, że energia ta prawdopodobnie miała znaczący wpływ na dystrybucję gazu w lokalnej Drodze Mlecznej.

„Mogłoby to wyjaśnić powstanie superbańki – gigantycznego bąbla gazu i pyłu o średnicy 3 tysięcy lat świetlnych wokół rodziny Cr135. Nasz Układ Słoneczny jest również osadzony w takiej strukturze, tak zwanym Lokalnym Bąblu, który jest wypełniony bardzo rozrzedzonym i gorącym gazem. Jest on prawdopodobnie również powiązany z historią jednej z trzech rodzin gromad gwiazd. I prawdopodobnie pozostawił ślady na Ziemi, co sugerują pomiary izotopów żelaza (60Fe) w skorupie ziemskiej” – podkreśla Swiggum.

Fot. ESO/STScI Digitized Sky Survey II

„Możemy praktycznie zamienić niebo w wehikuł czasu, który pozwoli nam prześledzić historię naszej rodzimej galaktyki. Rozszyfrowując genealogię gromad gwiazd, dowiadujemy się również więcej o naszym galaktycznym rodowodzie” – podsumowuje Alves.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się