Pod wodą nieopodal Asuanu odkryto rzeźby skalne przedstawiające egipskich faraonów
W trakcie badań prowadzonych w rzece Nil w pobliżu miasta Asuan w Egipcie archeolodzy podwodni odkryli rzeźby skalne przedstawiające wizerunki kilku starożytnych faraonów egipskich oraz inskrypcje hieroglificzne.
Na południe od miasta Asuan, na obszarze który został zalany podczas budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej w latach 1960–1970, francusko-egipski zespół archeologów odkrył pod wodą rzeźby skalne oraz hieroglify. Przed zalaniem tych terenów ponad pół wieku temu UNESCO podjęło duże wysiłki, aby zarejestrować i przenieść jak najwięcej zabytków z tego obszaru, który było wiadomo, że znajdzie się pod powierzchnią Nilu. Pomimo tych starań wielu artefaktów nie udało się przenieść na czas i zostały one zatopione na skutek realizacji tego projektu budowlanego.
Miasto Asuan, znane kilka tysięcy lat temu pod nazwą Swenett, było dla starożytnych Egipcjan ważnym miejscem. Wynikało to po pierwsze z tego, iż znajdowało się ono pobliżu południowej granicy kraju, a po drugie dlatego, że w jego okolicach ulokowanych było wiele z najważniejszych świątyń w państwie faraonów.
Należały do nich dwie świątynie Abu Simbel, które są znane z czterech kolosalnych posągów przedstawiających żyjącego w latach 1303–1213 p.n.e. Ramzesa II (każdy z nich liczy 21 metrów wysokości). Miejsce to jest domem także dla innego istotnego kompleksu świątynnego, na który składają się położone na wyspie File świątynie Izydy, Hathora, Sebaka, Ptaha. W miejscu tym w 394 r. n.e. napisano ostatnią egipską inskrypcję hieroglificzną.
Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, podwodne prace francusko-egipskiego zespołu archeologicznego nieopodal miasta Asuan mają na celu zidentyfikowanie i zarejestrowanie zachowanych starożytnych inskrypcji i rzeźb, które obecnie znajdują się pod wodą. Aby to zadanie pomyślnie zrealizować podwodni archeolodzy nurkują w zalanym przez Nil obszarze i za pomocą fotografii, wideo i fotogrametrii rejestrują cenne skarby, które spoczęły na dnie rzeki. Szczególnie pomocna w tym okazuje się fotogrametria, która jest techniką polegającą na wykonaniu dziesiątek zdjęć danego obiektu, które później mogą zostać wykorzystane do stworzenia jego cyfrowego modelu.
W trakcie najnowszych badań specjaliści odkryli rzeźby skalne, które przedstawiały kilku egipskich faraonów: sprawującego rządy w latach 1400-1390 p.n.e. Totmesa IV, panującego w latach 1390-1352 p.n.e. Amenhotepa III, panującego w latach 595-589 p.n.e. Psametyka II i sprawującego rządy nad Nilem 589–570 p.n.e. Apriesa, informuje portal „Greek Reporter„.
Wszyscy ci władcy wywodzili się z XVIII i XXVI dynastii. Archeolodzy przekazali jednak niewiele informacji na temat tego, co mówią zidentyfikowane przez nich w trakcie ostatniej misji inskrypcje oraz jak dokładnie wyglądają odkryte rzeźby skalne – podkreślili jedynie, że obiekty te są zachowane w dobrym stanie. Naukowcy oczekują, że wraz z dalszymi badaniami podwodnymi na tych zalanych terenach zostanie zidentyfikowanych jeszcze więcej starożytnych skarbów.
Marcin Jarzębski