gra strategiczna

„Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” – kolejna planszowa gra strategiczna od IPN

Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″ przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej, jednak dłużej niż planowano trwały konsultacje i poprawki.

Nowa gra strategiczna od IPN została rzetelnie przetestowana przez młodzież i przez graczy – zapewnia dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek. Tytuł ma szansę zaciekawić osoby nie tylko z Wielkopolski. Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu planszówka przybliża realia czynu powstańczego Wielkopolan. 

„Seria testowa trafiła do wybranych szkół i do środowisk graczy planszówek. Przez wiele miesięcy zbieraliśmy uwagi, recenzje. Proces redakcyjny oraz uwzględnianie recenzji trwały dłużej, niż początkowo zakładano. Gra przeszła ostatnie poprawki graficzne i kolorystyczne, a teraz czeka na druk” – mówi Rafał Reczek.

Gra została pomyślana jako rozrywka dla dwóch graczy lub zespołów, a jej celem jest opanowanie większej liczby powstańczych okręgów wojskowych od przeciwnika. Daje możliwość zwycięstwa każdej ze stron, pod warunkiem umiejętnego pokierowania rozgrywki.

Poza satysfakcją z wygranej jej użytkownicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim, dzięki przygotowanym przez autorów gry dodatkowym materiałom edukacyjnym.

Założenia gry przygotował Piotr Orzechowski z poznańskiego IPN. 

„Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″ będzie można kupić przez stronę internetową IPN. Tytuł trafi też do stacjonarnych i internetowych księgarń.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Bezpośrednim impulsem do podjęcia działań zbrojnych było pojawienie się w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, który przyjechał pociągiem do miasta 26 grudnia. Dla mieszkańców stolicy Wielkopolski był to sygnał i sposobność do zamanifestowania swoich oczekiwań związanych z pragnieniem przyłączenia Wielkopolski do niedawno odrodzonego Państwa Polskiego. Tym bardziej, że Paderewski, wybitny pianista i polityk akcentował w swoich publicznych wystąpieniach potrzebę przyłączenia Wielkopolski do Polski. Tuż po przyjeździe wygłosił przemówienie z okien hotelu Bazar, porywając tłumy słuchających go mieszkańców Poznania.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

27 grudnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Rafał Reczek/PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się