Organizacje międzynarodowe alarmują, że w pracownicy humanitarni i wolontariusze coraz częściej są narażeni na ataki i przejawy przemocy. W roku 2023 zginęło 280 osób działających w organizacjach broniących praw człowieka. To o 123 proc. więcej niż przed rokiem – informuje ONZ.

Rośnie skala przemocy wobec pracowników humanitarnych – raport ONZ 

Organizacje międzynarodowe alarmują, że w pracownicy humanitarni i wolontariusze coraz częściej są narażeni na ataki i przejawy przemocy. W roku 2023 zginęło 280 osób działających w organizacjach broniących praw człowieka. To o 123 proc. więcej niż przed rokiem – informuje ONZ.

Pracownicy humanitarni coraz częściej stają się ofiarami przemocy

„Upowszechnienie się przemocy wobec pracowników humanitarnych i fakt, że nikt za nią nie odpowiada, to rzecz niedopuszczalna i skrajnie niebezpieczna dla operacji humanitarnych wszędzie na świecie” – zaznaczała p.o. szefa Biura Narodów Zjednoczonych DS. Pomocy Humanitarnej (OCHA) Joyce Msuya z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.

Według danych zebranych przez Organizacje Narodów Zjednoczonych w 2023 roku podczas pełnienia swoich obowiązków zginęło 280 pracowników organizacji humanitarnych w 33 krajach. Jest to niestety niechlubny rekord, stanowiący wzrost o 123 proc. w porównaniu z 2022 r., kiedy to zginęło ich 118 – wynika z oświadczenia, opartego się na powstałej w 1997 r. Bazie Danych Bezpieczeństwa Pracowników Pomocowych.

Więcej niż połowa zabitych pracowników humanitarnych zginęła w ubiegłym roku w Strefie Gazy (163) podczas pierwszych trzech miesięcy wojny między Izraelem i Hamasem, przede wszystkim w wyniku ataków lotniczych Izraela. 

Inne miejsce, gdzie praca organizacji humanitarnych wiąże się z zagrożeniem życia to Sudan, w którym łącznie zginęło 59 osób. Wśród 10 krajów, gdzie zginęło najwięcej pracowników humanitarnych znalazły się też Izrael i Syria (po 7), Etiopia i Ukraina (po 6), Somalia (5), Demokratyczna Republika Konga i Birma (po 4). 

Co więcej, według danych ONZ bieżący rok może zapisać się w historii równie krwawo. Do dnia 9 sierpnia zginęło 176 pracowników organizacji humanitarnych. 121 z nich poniosło śmierć, niosąc pomoc w Strefie Gazy. Od października 2023 r. zginęło tam ponad 280 pracowników humanitarnych. Większość reprezentowała Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).

Przedstawiciele różnych organizacji humanitarnych wystosowali wspólny list do państw członkowskich ONZ. Domagają się w nim „położenia kresu atakom na cywilów, ochrony wszystkich pracowników humanitarnych i pociągnięcia do winy osób odpowiedzialnych”.

Pamięć o pracownikach humanitarnych jest silna zwłaszcza 19 sierpnia, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Tego dnia przypada bowiem rocznica zamachu z 2003 roku na siedzibę główną ONZ w Bagdadzie. Zginęły w nim 22 osoby, m.in. specjalny przedstawiciel ONZ w Iraku Sergio Vieira de Mello. 150 innych pracowników humanitarnych zostało rannych. 

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się