Soline
Fot. Uniwersytet w Zadarze

Prehistoryczna droga z zatopionej osady Soline. Liczy 7 tys. lat

U wybrzeży wyspy Korcula, stanowiącej część południowego wybrzeża Chorwacji, archeolodzy odkryli licząca 7 tys. lat drogę, która najprawdopodobniej łączyła ją z prehistoryczną osadą jaka znajdowała się na wyspie Hvar. Zakopane pod gęstymi warstwami morskiego błota pozostałości tego pradawnego traktu zostały zidentyfikowane na terenie zatopionej neolitycznej osady Soline.

Neolityczne podmorskie stanowisko archeologiczne Soline, które niegdyś było sztuczną wyspą, zostało odkryte w 2021 r. przez archeologa Mate Paricę z Uniwersytetu w Zadarze. Naukowiec odkrył to zaginione prehistoryczne miejsce w trakcie przeglądania zdjęć satelitarnych przedstawiających obszar wodny wokół wyspy Korčuli – w trakcie tej analizy w oczy rzuciło mu się to, iż na dnie morza znajdowały się kontury czegoś co wyglądało na dzieło ludzkich rąk. Postanowił dokładnie zbadać to miejsce i wkrótce wraz z innym badaczem zanurkował, aby zweryfikować swoje przypuszczenia – okazało się, że istotnie miał rację, informuje portal „Greek Reporter„.

Archeolodzy odkryli także kamienne mury, które mogły stanowić część neolitycznej wsi lub miasta. Ściany znaleziono na głębokości od 4 do 5 metrów. Miejsce, gdzie znajdowały się wzniesienia tych murów, były odcięte od reszty wyspy niewielkim pasem ziemi.

Mate Parica w przeprowadzonym w 2021 r. wywiadzie dla „Reutera” stwierdził, że obszar ten jest chroniony przed dużymi falami z powodu znajdujących się w jego pobliżu licznych wysp, które otaczają ten teren. Ta właściwość tego miejsca spowodowała w rezultacie, iż zostało ono zabezpieczone przed szkodami naturalnymi, a tym samym pomogła ona w jego zachowaniu do czasów współczesnych.

Odkryta w Soline prehistoryczna droga liczy 7 tys. lat i ma około 4 metry szerokości. Została zbudowana z nałożonych na siebie płyt kamiennych. Obecnie, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę jej położenie, jest w bardzo dużym stopniu pokryta błotem.

Według archeologów droga ta została najprawdopodobniej zbudowana przez członków neolitycznej kultury Hvar, która niegdyś żyła na terenach wschodniego Adriatyku. Zgodnie z ustaleniami naukowców, arteria ta łączyła również zatopioną dziś osadę Soline z położonymi w pobliżu wyspami. Jak wykazało datowanie radiowęglowe resztek zakonserwowanego drewna, początki osady Soline miały miejsce około 4900 rok p.n.e.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się