
Prehistoryczne Eldorado skarbów z Tadım. Wśród odkryć święte paleniska sprzed 6 tys. lat
Wykopaliska prowadzone na terenie zamku w Tadım, który znajduje się w prowincji Elazığ we wschodniej Turcji, doprowadziły do ujawnienia znaczącej liczby artefaktów pochodzących z epoki miedzi. Zidentyfikowane przez badaczy z Muzeum Archeologii i Etnografii w Elazığ znaleziska rzucają nowe światło na historię regionu.
Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Tadım
Najnowsze odkrycia dokonane w zamku w Tadım obejmują istne bogactwo skarbów z chalkolitu, poinformował w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych gubernator Elazığ Numana Hatipoğlu. Władze wschodniotureckiej prowincji podkreśliły również przy tym duże znaczenie zidentyfikowanych zabytków, które mają pogłębić dotychczasową wiedzę na temat dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu.
Zamek w Tadım jest położony na kopcu Tadım we wschodniej Turcji. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym regionie, którego początki sięgają neolitu – od tego czasu miejsce to jest nieprzerwanie zamieszkanie. W opublikowanym oświadczeniu lokalne władze twierdzą, iż kopiec Tadım stanowi część większego krajobrazu kulturowego, który odzwierciedla bogatą historię regionu i różnorodne cywilizacje, jakie rozwijały się na tym obszarze w różnych okresach, w tym w czasach późnej epoki chalkolitu i wczesnej epoki brązu, informuje portal „Arkeonews„.
Święte paleniska sprzed 6 tys. lat
Ten ośrodek miejski, o którym pod nazwą Dadíma w swoich kronikach z 610 roku wspomina grecki historyk Jerzy Cypryjski, a także ormiańskie źródła z 1628 roku nazywające to miejsce jako Tadem, pełnił funkcję centrum administracyjnego rzymskiej prowincji Sophene. Tadım była prawdopodobnie jej stolicą.
Wśród ostatnich odkryć archeologicznych dokonanych w tym miejscu znajduje się dwanaście kawałków ceramiki typu Karaz, datowanej na 4000-3000 lat p.n.e., malowany garnek ozdobiony motywami kozic górskich z 3200 r. p.n.e. oraz dwa unikalne święte paleniska z dekoracjami byków, które również są datowane na 4000-3000 lat p.n.e.. W przekonaniu ekspertów te zidentyfikowane święte paleniska, których wiek szacuje się na 6000 lat, zapewniają kluczowy wgląd w wierzenia religijne i życie społeczne regionu w chalkolicie. Uważa się, że w czasach starożytnych, kiedy ogień był uważany za święty, paleniska te były używane w rytuałach religijnych i reprezentowały rodzinę.
Stanowisko archeologiczne w Tadım ujawniło również sześć różnych warstw kulturowych z okresu osmańskiego, seldżuckiego, wschodniorzymskiego, wczesnej i późnej epoki żelaza, późnej i środkowej epoki brązu, późnej epoki chalkolitu i neolitu . Pozostałości murów i fragmenty ceramiki odkryte w tych warstwach wskazują, że region był nieprzerwanie zamieszkiwany przez tysiące lat.
Trzydzieści jeden artefaktów odkopanych podczas wykopalisk zostało wysłanych do laboratorium w celu analizy i przeprowadzenia renowacji oraz konserwacji. Wśród tych artefaktów wyróżniają się dwa 6000-letnie święte paleniska. Po zakończeniu renowacji artefakty zostaną wystawione w lokalnym muzeum, aby mogła je podziwiać publiczność.
Marcin Jarzębski