PreMevE-MEO
Fot. NASA’s Goddard Space Flight Center/Mary Pat Hrybyk-Keith

PreMevE-MEO pomoże lepiej przewidywać pogodę kosmiczną

Astronomowie opracowali model sztucznej inteligencji PreMevE-MEO, który pomoże lepiej przewidywać pogodę kosmiczną i lepiej chronić infrastrukturę znajdującą się na orbicie.

Niezwykle groźne elektrony, które poruszają się z prędkością bliską prędkości światła wewnątrz ziemskich pasów Van Allena – strefy, która otacza planetę i zatrzymuje naładowane energetycznie cząstki – stanowią poważne zagrożenie dla infrastruktury w kosmosie, powodując awarie elektroniki. Model PreMevE-MEO, wykorzystujący sztuczną inteligencję pomoże lepiej przewidywać pogodę kosmiczną i przeciwdziałać temu zagrożeniu.

Naukowcy z Los Alamos National Laboratory i University of North Carolina, wykorzystali sztuczną inteligencję, w celu ulepszenia modelu predykcyjnego do pomiaru elektronów wewnątrz zewnętrznego pasa promieniowania Ziemi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Space Weather.

„Badanie to pokazuje możliwość wykorzystania danych laboratoryjnych o cząstkach do przewidywania dynamiki niezwykle groźnych elektronów w przestrzeni kosmicznej” – mówi Yue Chen z Los Alamos.

Nowy model prognozowania, zwany Predictive MeV Electron-Medium Earth Orbit, w skrócie – PreMevE-MEO, może zapewnić dokładniejsze i wydajniejsze kosmiczne prognozy godzinowe. Dane wejściowe do modelu PreMevE-MEO obejmują elektrony obserwowane przez 12 satelitów GPS na średniej orbicie okołoziemskiej i jednego satelitę geosynchronicznego należącego do Alamos National Laboratory.

Badacze wykazali, że są w stanie dokonywać wiarygodnych prognoz na podstawie obserwacji z infrastruktury kosmicznej, która jest już tam obecna od lat, na średniej orbicie okołoziemskiej – odległości nad Ziemią, na której działa wiele satelitów nawigacyjnych i meteorologicznych. Model PreMevE-MEO może stać się cennym narzędziem do ostrzegania przed niszczycielskimi kosmicznymi zjawiskami pogodowymi.

Nowy model wykorzystuje również unikalne dane GPS z satelity Alamos National Laboratory, które łączą informacje o cząsteczkach dozymetru (przyrząd do pomiaru dawki promieniowania jonizującego lub aktywności promieniotwórczej) rentgenowskiego, które dostępne dla wszystkich i archiwizowane przez National Oceanic and Atmospheric Administration’s National Centres for Environmental Information.

Unikalnym aspektem tych działań jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych misji prowadzonych przez NASA, obejmuje ona spektrum danych z wielu satelitów. Jest to ogrom informacji, w których astronomowie mogą zastosować nowoczesne metody sztucznej inteligencji. Dzięki czemu jak wskazują badacze PreMevE-MEO pomoże lepiej przewidywać pogodę kosmiczną i przeciwdziałać uszkodzeniom urządzeń znajdujących się na orbicie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się