
Próbki z niewidocznej strony Księżyca wskazują, że pokrywał go kiedyś ocean magmy
Naukowcy analizując próbki z niewidocznej strony Księżyca, pozyskane w czasie misji Chang’e-6, odkryli, że Srebrny Glob mógł być w przeszłości pokryty magmą.
Geolodzy z Chinese Academy of Geological Sciences i Shandong Institute of Geological Sciences, badając próbki z niewidocznej strony Księżyca, znaleźli dowody, które potwierdzają teorię, że naturalny satelita Ziemi był kiedyś pokryty oceanem magmy. W swoim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Science, naukowcy przeanalizowali materiał gleby księżycowej przetransportowanej na naszą planetę w ramach chińskiej misji Chang’e-6.
W 2024 r. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna wystrzeliła statek kosmiczny, który przetransportował lądownik na powierzchnię niewidocznej strony Księżyca. Misja była pierwszą, która zebrała materiał z powierzchni odwróconej od Ziemi półkuli i przetransportowała je z powrotem. Na potrzeby nowego badania geolodzy wykorzystali 2 gramy gleby do testów.
Naukowcy posłużyli się szeregiem metod do określenia jej składu, a następnie porównali wyniki z poprzednimi ustaleniami dotyczącymi próbek gleby z widocznej strony Księżyca.
Badacze odkryli, że bazalt w próbce był podobny do tego znalezionego w próbkach pobranych z drugiej strony Srebrnego Globu – proporcje izotopów były podobne. Znaleźli również podobieństwa w wieku materiału. Odkrycia te potwierdzają teorie, że Księżyc był pokryty oceanem magmy we wczesnych latach swojego istnienia.
Model oceanu magmy, zdaniem astronomów, sugeruje, że Księżyc doświadczył masowego topnienia w początkach swojego istnienia, co doprowadziło do powstania oceanu magmy. Następnie, gdy ostygła i skrystalizowała się, najgęstszy materiał opadł, tworząc płaszcz, podczas gdy rzadszy unosił się na powierzchni, gdy cały ocean już wystygł i skamieniał.
Różne rodzaje materiału zmieszały się ze sobą i utworzyły warstwę KREEP (składnik geochemiczny występujący w niektórych księżycowych skałach bazaltowych i brekcjach, zawierający potas «K», pierwiastki ziem rzadkich «REE – rare earth elements» i fosfor «P»), nazwaną tak od jej głównych składników. Próbki Księżyca zebrane zarówno z widocznej, jak i niewidocznej jego strony były próbkami KREEP. Ponieważ podobieństwa między nimi są tak silne, zdaniem naukowców jest wysoce prawdopodobne, że powstały w ten sam sposób, co sugeruje, że ocean magmy rozciągał się na cały Srebrny Glob, co wskazuje, że teoria dotycząca oceanu magmy może być prawdziwa.
Geolodzy zauważają jednak, że istniały pewne różnice w izotopach, które, są prawdopodobnie spowodowane różnicami w historii ewolucji po utwardzeniu się oceanu magmy.
Emil Gołoś