Próba obalenia obrazu G7 jako konfrontacji „Zachód kontra reszta świata”
Liderzy państw G7 w trakcie zakończonych obrad w Apulii udzielili Ukrainie jednogłośnego i zdecydowanego poparcia, które pozostanie w mocy tak długo, jak będzie to konieczne – oświadczyła gospodyni spotkania, premier Włoch Giorgia Meloni.
Państwa G7 będą dalej jednoznacznie wspierać Ukrainę – Giorgia Meloni
Szefowa włoskiego rządu oświadczyła odnosząc się do stanowiska „siódemki” w sprawie Ukrainy: „G7 powtarza jednogłośne zaangażowanie, by bronić międzynarodowego systemu reguł opartego na prawie, wystawionego na niebezpieczeństwo przez rosyjską agresję”. “Zamierzamy dalej wspierać Ukrainę i postanowiliśmy wzmocnić nasze działania i zaangażowanie, by pomóc zaatakowanemu krajowi” – wyjaśniła Meloni.
Podkreśliła, że realizacja zawartego na szczycie porozumienia w sprawie przekazania Ukrainie około 50 mld dolarów z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów zostanie w najbliższych tygodniach określona z technicznego punktu widzenia. Jako „propagandę” określiła propozycję pokoju, przedstawioną przez Władimira Putina.
„Jeśli propozycja prezydenta Putina polega na tym: jesteśmy gotowi na rokowania pokojowe, jeśli Ukraina uzna inwazję na Ukrainę i odstąpi okupowane terytoria, to nie wydaje mi się ona skuteczna” – oznajmiła Meloni. Przypomniała, że to Rosja okupuje cztery obwody Ukrainy. Stanowisko Kremla uznała za „dezinformację” w sprawie odpowiedzialności za konflikt. Włoska premier, pytana o to, czy nie jest zaniepokojona tym, że w następnym szczycie G7 może wziąć udział Donald Trump jako prezydent USA odparła: „Nie jestem zaniepokojona amerykańskimi wyborami, ponieważ wolę nie wchodzić w kwestię wyborów w krajach sojuszniczych, tak jak nie podobało mi się nigdy to, że inni zajmowali się wyborami we Włoszech”.
Historyczny szczyt w Apulli
Jak dodała Giorgia Meloni, należy obalić obraz G7 jako konfrontacji „Zachód kontra reszta świata”. Gospodyni obrad zaznaczyła, że w sprawie podejścia do Afryki przyjęte zostało stanowisko Włoch, a jego istotą – wyjaśniła – jest „zjednoczenie wysiłków, by dalej budować model, przyczyniający się do rozwoju” tego kontynentu. Wyjaśniła też, że w kwestii walki z przemytem imigrantów modelowa jest reguła: „follow the money” (idź za pieniędzmi), czyli zwalczanie tego procederu gangów. Przytoczyła dane, według których obecnie przemyt migrantów w skali globalnej przynosi przestępcom większe zyski niż przemyt broni i narkotyków.
Za “historyczne wydarzenie” uznała Giorgia Meloni udział papieża Franciszka w obradach G7 14 czerwca. Przypomniała, że po raz pierwszy w ciągu prawie 50 lat istnienia tego forum uczestniczył w nim papież. Odnosząc się do kwestii klimatu Meloni oświadczyła, że walkę ze zmianami klimatycznymi należy prowadzić bez „podejścia ideologicznego”. Premier pytana o to, dlaczego w deklaracji końcowej szczytu nie ma odniesienia do prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji, wyjaśniła, że zasadą G7 jest to, że w dokumentach oficjalnych „nie powtarza się tych samych kwestii”. Dodała, że „jasne” odniesienie do aborcji było w dokumencie ze szczytu G7 w Hiroszimie.
Brak tego nawiązania stał się w Apulii powodem polemiki włoskiej premier z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Meloni powiedziała jednak, że polemika ta została „wykreowana” i „nie było powodu do kłótni”. Premier Włoch wyraziła przekonanie, że szefowie państw i rządów wyjechali z Apulii zachwyceni tym regionem i wszystkim, co dla nich przygotowali organizatorzy: od recitalu Andrei Bocellego po ręcznie wykonywany przez tamtejsze gospodynie tradycyjny makaron z tego regionu stron, czyli orecchiette.
„Propozycja pokojowa Putina nie była poważna” – Olaf Scholz
Przywódcy państw G7 nie omawiali wysuniętych 14 czerwca propozycji pokojowych Władimira Putina, gdyż wszyscy wiedzą, że nie są one poważne – oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz we Włoszech przed odlotem do Szwajcarii na konferencję ws. pokoju na Ukrainie.
Scholz oznajmił, że propozycje Putina – by Ukraina zrzekła się czterech swoich obwodów, zaprzestała walk i zrezygnowała z zamiaru przystąpienia do NATO – mają na celu wyłącznie odwrócenie uwagi od rozpoczynającej się 15 czerwca konferencji w Buergenstocku w Szwajcarii. „Wszyscy wiedzą, że ta propozycja nie była przedstawiona na poważnie, a tylko miała związek z konferencją w Szwajcarii” – powiedział Scholz w wywiadzie dla telewizji ZDF. Przywódcy G7 zadeklarowali w dokumencie końcowym spotkania „solidarność, by wspierać walkę Ukrainy o wolność i jej odbudowę tak długo, jak będzie to konieczne”.
Prezydent Andrzej Duda na Szczycie w Sprawie Pokoju na Ukrainie
Prezydent Duda wziął udział w plenarnych obradach szczytu w Buergenstock, m.in. w popołudniowej otwierającej sesji plenarnej. Wieczorem prezydent był uczestnikiem oficjalnego przyjęcia i obiadu wraz z innymi przywódcami. Drugiego dnia szczytu, 16 czerwca, prezydent Andrzej Duda bierze udział w spotkaniu o bezpieczeństwie nuklearnym.
„To jest spotkanie przywódców z całego świata, blisko stu delegacji, gdzie omawiane będą najważniejsze kwestie, które jednoczą z zasadzie cały świat – bezpieczeństwo ludności cywilnej, kwestie humanitarne, bezpieczeństwo żywnościowe i również bezpieczeństwo nuklearne” – stwierdza szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.
Poza prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w szczycie biorą udział inni europejscy przywódcy, m.in. premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Na konferencji zabraknie natomiast prezydenta USA Joe Bidena, którego zastąpi wiceprezydent Kamala Harris. Rosja nie została zaproszona do udziału w spotkaniu, a zaproszenie Ukrainy odrzucił m.in. przywódca Chin Xi Jinping.
Marcin Jarzębski / PAP