FAST

Radioteleskop FAST odkrył osiem nowych pulsarów milisekundowych

Korzystając z Five-Hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope (FAST), astronomowie zaobserwowali osiem nowych pulsarów milisekundowych w gromadzie kulistej NGC 6517.

Jak tłumaczą naukowcy, pulsary to silnie namagnesowane, rotujące gwiazdy neutronowe emitujące wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Najszybciej rotujące pulsary, z okresami rotacji poniżej 30 milisekund, znane są jako pulsary milisekundowe (MSP). Astronomowie zakładają, że powstają one w układach podwójnych, gdy początkowo bardziej masywny składnik zamienia się w gwiazdę neutronową, która następnie obraca się w wyniku akrecji materii z gwiazdy wtórnej.

Astronomowie z Uniwersytetu Guizhou w Chinach, pod kierownictwem Dejiang Yin, wykryli osiem nowych MSP. Pulsary zostały zidentyfikowane w gromadzie kulistej z zapadniętym rdzeniem (GC) znanej jako NGC 6517, w której znajduje się dziewięć znanych obiektów tego typu. Obserwacje zostały przeprowadzone przy użyciu centralnej wiązki 19-wiązkowego odbiornika FAST obejmującego zakres częstotliwości 1,0-1,5 GHz, w ramach projektu „Globular Cluster FAST: A Neutron-star Survey” (GC FANS). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

„Zajmując trzecie miejsce wśród gromad kulistych z największą liczbą pulsarów na niebie, NGC 6517 jest jednym z celów poszukiwań tego typu obiektów z największą szansą na dalsze odkrycia. Zmotywowani tą potencjalnie znaczącą populacją pulsarów, przedstawiamy odkrycie dodatkowych ośmiu, zwiększając ich łączną liczbę do 17 w tej gromadzie” – wyjaśniają naukowcy.

Nowo odkryte pulsary otrzymały oznaczenie PSR J1801-0857K do R (NGC 6517K do R) i wszystkie mają okresy wirowania krótsze niż 10 milisekund. Odkrycie to sprawia zdaniem astronomów, że NGC 6517 jest gromadą kulistą o największej liczbie znanych pulsarów w części nieba objętej badaniem FAST.

Wszystkie nowo odkryte MSP są zdaniem naukowców, izolowane (w ich skład wchodzi jeden obiekt), co czyni NGC 6517 trzecią znaną gromadą kulistą z największą liczbą tego rodzaju obiektów – 94 proc. Wykryty w 2011 roku PSR J1801-0857 jest jak dotąd jedynym układem podwójnym w tej gromadzie.

Oprócz odkrycia ośmiu pulsarów, obserwacje pozwoliły również astronomom zaktualizować czas rotacji wcześniej znanych pulsarów w NGC 6517. Wyniki okazały się zgodne z wcześniejszymi badaniami.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się