Ariane
Fot. ESA

Rakieta Ariane 6 wyruszy w pierwszą misję komercyjną

Europejska rakieta Ariane 6 wyruszy w swoją pierwszą komercyjną misję, podczas której wyniesie w przestrzeń kosmiczną satelitę należącą do francuskiego wywiadu wojskowego.

Start 3 marca, z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej jest niezwykle ważny dla europejskich wysiłków na rzecz budowania autonomii w sektorze kosmicznym, wdrażania swoich rozwiązań, prowadzenia własnych misji i rozwijania sektora gospodarki z tym związanego.

Ariane 5 została wycofana w 2023 roku, a Europa chciała się uniezależnić, aby móc samodzielnie umieszczać urządzenia na orbicie. Dlatego została opracowana rakieta Ariane 6, która przeszła udane testy w zeszłym roku i jest gotowa do prowadzenia misji.

Po raz pierwszy zaplanowany na grudzień, start został przełożony na 26 lutego, a następnie 3 marca z powodu problemów z dostarczeniem satelity do bazy Kourou, jak twierdzi Arianespace – przedsiębiorstwo zajmujące się komercyjnym transportem kosmicznym – wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną.

„Wszystkie starty wiążą się z ryzykiem. Mogą wystąpić problemy z rakietą nośną, z satelitą. Upewniamy się, że wszystko jest gotowe, a jeśli będzie to wymagało kilku dodatkowych tygodni lub miesięcy, nie będzie to problemem” – mówi Lionel Suchet z France’s National Center for Space Studies (CNES).

Biorąc pod uwagę wojskowy charakter satelity, który ma zostać wystrzelony w kosmos, podejmowane są ścisłe środki ostrożności w celu ograniczenia dostępu do bazy, podczas gdy trzy myśliwce patrolować okoliczne niebo.

„Satelita musi być chroniony. Ma specjalne instrumenty, których nie mogą zobaczyć osoby postronne” – twierdzi Carine Leveau z CNES.

Satelita CSO-3 uzupełni sieć trzech francuskich satelitów wojskowych, z których pierwsze dwa zostały już wystrzelone w 2018 i 2020 roku. Jak podkreślają naukowcy, urządzenia te mają za zadanie wzmocnić autonomię wojskową Francji.

Niektóre z obrazów wykonanych przez CSO-3 zostaną udostępnione również niemieckim i belgijskim siłom zbrojnym, które zainwestowały środki w satelity. Szwecja również uzyska dostęp do niektórych zdjęć w zamian za umożliwienie Francji korzystania z jej centrum badań kosmicznych w pobliżu miasta Kiruna, które jest najdalej położoną na północ miejscowością w kraju.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się