Ramses
Fot. ESA

Ramses – misja ESA do asteroidy Apophis

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła prace nad kolejną misją obrony planetarnej. Sonda Rapid Apophis Mission for Space Safety (Ramses) w 2029 roku ma dolecieć do asteroid Apophis i ją zbadać.

Ramses zostanie wystrzelony w stronę asteroidy 99942 Apophis i będzie jej towarzyszył podczas bliskiego przelotu obok Ziemi w 2029 roku. Astronomowie planują zbadać ciało niebieskie, ponieważ ziemska grawitacja najpewniej będzie miała wpływ na jej właściwości fizyczne. Pozwoli to poprawić zdolność do obrony naszej planety przed podobnymi obiektami, które w przyszłości znajdą się na kursie kolizyjnym.

Asteroida Apophis, o średnicy około 375 metrów, przejdzie w odległości 32 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi 13 kwietnia 2029 roku. Przez krótki czas będzie widoczna gołym okiem na ciemnym niebie dla około 2 miliardów ludzi w dużej części Europy, Afryki i części Azji.

Apophis ominie Ziemię – astronomowie wykluczyli możliwość zderzenia asteroidy z naszą planetą przez co najmniej następne 100 lat. Ale jak podkreślają, jej przelot w kwietniu 2029 roku jest niezwykle rzadkim zjawiskiem naturalnym.

Analizując rozmiary i orbity wszystkich znanych asteroid, astronomowie uważają, że tak duży obiekt zbliża się do Ziemi tylko raz na 5 tysięcy – 10 tysięcy lat. Dla porównania, całkowite zaćmienie Słońca możliwe jest do obserwacji miejscowo na Ziemi mniej więcej raz na 18 miesięcy, a kometa Halley powraca na ziemskie niebo co 76 lat.

Należący do ESA statek kosmiczny Ramses spotka się z Apophis, zanim ta minie Ziemię i będzie towarzyszył asteroidzie podczas przelotu, aby obserwować, jak będzie wpływać na nią grawitacja naszej planety.

„Wciąż tak wiele musimy się jeszcze dowiedzieć o asteroidach, ale do tej pory musieliśmy podróżować w głąb Układu Słonecznego, aby je badać i samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, aby wejść w interakcję z ich powierzchnią. Po raz pierwszy w historii natura sprowadza jedną z nich do nas i sama przeprowadzi eksperyment. Wszystko, co musimy zrobić, to obserwować, jak Apophis jest rozciągany i ściskany przez siły pływowe Ziemi, które mogą wywołać osuwiska i inne zakłócenia oraz ujawnić nowy materiał spod powierzchni” – tłumaczy Patrick Michel z ESA.

Jak wskazują astronomowie, Ramses musi wystartować w kwietniu 2028 roku, aby zdążył dotrzeć do Apophis w lutym 2029 roku, dwa miesiące przed bliskim zbliżeniem. Aby dotrzymać tego terminu, ESA poprosiła o pozwolenie na jak najszybsze rozpoczęcie prac przygotowawczych do misji przy użyciu istniejących zasobów. Zezwolenie to zostało udzielone przez Radę Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego. Decyzja o pełnym zaangażowaniu w misję zostanie podjęta na posiedzeniu Rady Ministerialnej ESA w listopadzie 2025 roku.

Korzystając z zestawu instrumentów naukowych, statek kosmiczny przeprowadzi dokładne badanie kształtu, powierzchni, orbity, rotacji i orientacji asteroidy przed i po przelocie. Analizując, jak Apophis zmieni się podczas zbliżenia do Ziemi, naukowcy poszerzą swoją wiedzę o reakcjach asteroid na zewnętrzne siły grawitacyjne, a także o składzie asteroidy, strukturze jej wnętrza, spójności, masie, gęstości i porowatości.

Wszystkie te właściwości są bardzo ważne dla oceny, jak najlepiej strącić niebezpieczną asteroidę z kursu kolizyjnego z Ziemią. Ponieważ asteroidy są również kapsułami czasu uformowanymi ponad cztery miliardy lat temu, dane z Ramses będą również oferować nowy wgląd w formowanie się i ewolucję Układu Słonecznego.

Naukowcy spodziewają się, że siły pływowe Ziemi zmienią stan rotacji asteroidy i mogą wywołać na niej trzęsienia ziemi i osunięcia gruntu. Rozpoczęcie misji Ramzes z wyprzedzeniem zapewni szczegółowy obraz „przed i po” tego, jak Apophis został zmieniony przez bliskie spotkanie z naszą planetą.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się