
Retroreflektor NGLR-1 pozwoli lepiej zbadać Księżyc
Retroreflektory to układy optyczne, które odbijają przychodzące światło z powrotem w tym samym kierunku. Astronauci umieścili pierwszy raz te urządzenia na Księżycu w czasie misji Apollo. Kolejna ich generacja NGLR-1, pozwoli jeszcze lepiej poznać naturalnego satelitę Ziemi.
Obliczenie czasu potrzebnego na odbicie wiązki laserowej od pierwszych umieszczonych na Księżycu retroreflektorów, pozwoliło naukowcom dokładnie zmierzyć jego kształt i odległość od Ziemi, na które bezpośrednio wpływa przyciąganie grawitacyjne Ziemi. Ponad 50 lat później, na początku rozpoczynającej się kampanii Artemis na Srebrny Glob, badania nadal wykorzystują dane z retroreflektorów z epoki Apollo.
Astronomowie z NASA, zakładają, że nowa technologia retroreflektorów, która zostanie wprowadzona w ramach kampanii Artemis, znacznie poszerzy wiedzę na temat jedynego naturalnego satelity Ziemi, jego procesów geologicznych, właściwości skorupy księżycowej i struktury wnętrza oraz tego, jak system Ziemia-Księżyc zmienia się w czasie. Technologia ta pozwoli również badaczom na precyzyjne testy teorii grawitacji Einsteina lub ogólnej teorii względności.

Nowy instrument naukowy o nazwie NGLR-1 (Next Generation Lunar Retroreflector), jeden z 10 ładunków NASA, które poleciały na pokładzie kolejnej dostawy księżycowej w ramach inicjatywy CLPS (Commercial Lunar Payload Services). NGLR-1 zostanie przeniesiony na powierzchnię przez lądownik księżycowy Blue Ghost 1 firmy Firefly Aerospace.
Opracowany przez naukowców z University of Maryland w College Park, NGLR-1 zostanie dostarczony na powierzchnię Księżyca i rozmieszczony na lądowniku Blue Ghost, aby odbijać bardzo krótkie impulsy laserowe z ziemskich obserwatoriów, co może znacznie poprawić wyniki uzyskane jeszcze z epoki Apollo, dzięki precyzyjnym pomiarom w zakresie submilimetrowym.
Jak podkreślają inżynierowie z NASA, jeśli badania zakończą się sukcesem, poszerzą one wiedzę na temat wewnętrznej struktury naturalnego satelity naszej planety i zapoczątkują nowe badania w dziedzinie astrofizyki, kosmologii i fizyki księżycowej – w tym zmian w płynnym jądrze Srebrnego Globu, gdy krąży on wokół Ziemi, co może powodować aktywność sejsmiczną na jego powierzchni.
„NASA ma ponad pół wieku doświadczenia z retroreflektorami, ale NGLR-1 obiecuje dostarczyć wyniki o rząd wielkości dokładniejsze niż te z epoki Apollo” – podkreśla Dennis Harris z NASA.
Emil Gołoś