
Robert De Niro ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes
Amerykański aktor Robert De Niro został laureatem Honorowej Złotej Palmy za całokształt twórczości. De Niro odbierze statuetkę 13 maja podczas gali otwarcia 78. festiwalu w Cannes.
Dzięki swojemu stylowi ujawniającemu się w delikatnym uśmiechu lub surowym spojrzeniu Robert De Niro stał się filmową legendą” – czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.
Na wiadomość o otrzymaniu Złotej Palmy Cannes Robert De Niro miał przyznać, że festiwal ten jest mu bardzo bliski. „Szczególnie teraz, gdy tak wiele rzeczy nas od siebie oddala, Cannes nas zbliża – scenarzystów, filmowców, widzów i przyjaciół. To jak powrót do domu” – powiedział aktor.
Robert De Niro – legendarny Ojciec Chrzestny
Robert De Niro urodził się 17 sierpnia 1943 r. w Nowym Jorku. Dorastał w artystycznej rodzinie. Jego ojciec, Robert Henry De Niro, był cenionym w nowojorskim towarzystwie malarzem, później nieco zapomnianym przedstawicielem powojennej szkoły nowojorskiej. Matka zaś, Virginia Admiral, była malarką i poetką, która z przepisywania tekstów na maszynie uczyniła sprawnie działające przedsiębiorstwo. De Niro zadebiutował na scenie w wieku 10 lat w szkolnym przedstawieniu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Po latach przyznał, że w ten sposób stoczył walkę z chorobliwą nieśmiałością. Gdy miał 16 lat, porzucił szkołę średnią, żeby poświęcić się nauce aktorstwa. Swój warsztat szlifował m.in. pod okiem Lee Strasberga i Stelli Adler.
Debiut na wielkim ekranie przypadł na rok 1963 i film „Wesele”, choć ostatecznie premiera filmu odbyła się sześć lat później. Następnie wystąpił w krótkometrażowym dramacie „Spotkanie” (1965) i we francuskim komediodramacie „Trzy pokoje na Manhattanie” (1965). Bardziej rozpoznawalny stał się jednak dzięki roli umierającego gracza baseballu w „Uderzaj powoli w bęben”(1973). Rok później popularność Roberta De Niro eksplodowała dzięki roli u Francisa Forda Coppoli w drugiej części „Ojca chrzestnego” (1974). Za tę kreację otrzymał pierwszego Oscara. Ciekawostką jest, że razem z Marlonem Brando, który grał Vita w pierwszej części trylogii, są jedynymi aktorami w historii, którzy otrzymali Oscara za grę tej samej postaci.

Zagrał w ponad stu filmach. Trudno wyobrazić sobie amerykańskie kino lat 70. bez jego wybitnych ról w takich filmach, jak „Ulice nędzy” (1973), „Ojciec chrzestny II” (1974), „Taksówkarz” (1976), „Łowca jeleni” (1978) i „Wściekły Byk” (1980). Za role w „Ojcu” i we „Wściekłym Byku” otrzymał najważniejszą nagrodę amerykańskiego przemysłu filmowego – Oscara, a za „Taksówkarza” i „Łowcę” – nominacje.
W ostatnich latach zasłynął rolą wchodzącego w świat start-upów emeryta w filmie „Praktykant” (The Intern”), gdzie zagrał u boku pięknej Anne Hathaway.
Oprócz bycia aktorem Robert De Niro jest również producentem filmowym i biznesmenem, prowadzi m.in. sieć hoteli i restauracji „Nobu”, z których jeden znajduje się w Warszawie.
78. festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 13-24 maja.
Anna Druś/PAP