
Satelita Jovian-1 będzie wyposażona w instrument, który pomoże rozwiązać tajemnice ciemnej materii
Naukowcy umieszczą na satelicie Jovian-1, urządzenie, które jak mają nadzieję, pomoże rozwikłać jedną z największych tajemnic Wszechświata.
Przez dziesięciolecia astronomowie próbowali zrozumieć czym jest tajemnicza siła, która jest niewidoczna, ale według wyliczeń stanowi około 85 proc. całej masy w znanym kosmosie. Naukowcy z University of Southampton, pod kierownictwem Tima Fuchsa, opracowali urządzenie, które ich zdaniem może pomóc lepiej zrozumieć ciemną materię i które ma zostać umieszczone na satelicie Jovian-1.
Badacze rozpoczęli testowanie urządzenia, którego zadaniem będzie pomiar drobnych sygnałów, wystrzeliwując promienia lasera przez arkusze grafitu lewitując w warunkach zerowej grawitacji.
„Istnieje wiele teorii na temat tego, czym może być ciemna materia, ale żaden eksperyment na Ziemi nigdy nie zbliżył się do jej wykrycia. To czym ona jest wciąż pozostaje jednym z fundamentalnych pytań, na które naukowcy wciąż próbują odpowiedzieć – dyktuje strukturę naszego Wszechświata, ale wciąż pozostaje niewykrywalna” – mówi Tim Fuchs z University of Southampton.
„Nasz eksperyment nie przypomina niczego, czego próbowano wcześniej – będziemy lewitować grafit między magnesami, które przy zerowej grawitacji są niezwykle wrażliwe na małe siły. Jeśli gęstość ciemnej materii jest wystarczająco wysoka, ciemny wiatr delikatnie popchnie nasze lewitujące cząstki o wielkość, którą możemy zmierzyć – wykrywając ją po raz pierwszy w historii” – dodaje.
Ciemna materia, którą po raz pierwszy zidentyfikowano w latach trzydziestych XX wieku, nie emituje, nie absorbuje ani nie odbija światła w żadnej znaczącej ilości, co czyni ją niewykrywalną przez teleskopy. Jednak naukowcy wiedzą o jej istnieniu ze względu na jej wpływ grawitacyjny na materię widzialną.
„Ruchy gwiazd i galaktyk we wszechświecie można wyjaśnić jedynie grawitacyjnym wpływem ciemnej materii” – twierdzi Fuchs.
Opracowane urządzenie zostanie wystrzelone w kosmos na pokładzie nowego satelity o nazwie Jovian-1, opracowywanego przez Space South Central, University of Southampton, University of Portsmouth i University Of Surrey. Jovian-1 ma zostać wystrzelony na początku przyszłego roku.
Urządzenie do badania ciemnej materii waży zaledwie 1,5 kg i po wystrzeleniu będzie latać wokół Ziemi na niskiej orbicie przez dwa lata w celu przeprowadzenia testów.
„Istnieją teorie, które mówią, że szybkość interakcji ciemnej materii może być tak wysoka, że nie może ona przeniknąć przez naszą atmosferę lub góry, pod którymi zbudowane są detektory. Może to wyjaśniać, dlaczego wiele z głównych eksperymentów na Ziemi, które zostały opracowane w celu wykrycia jej, nie ujawniło żadnych rozstrzygających sygnałów. Nasza misja jest pierwszą tego rodzaju, która wykorzystuje lewitującą technologię w kosmosie – i mamy nadzieję, że posłuży jako dowód na to, że możemy wykryć ciemną materię nad powierzchnią naszej planety” – podsumowuje Fuchs.
Emil Gołoś