Sentinel-2C
Fot. ESA

Satelita Sentinel-2C dołączył do misji Copernicus na orbicie

Sentinel-2C, satelita na ESA, wystartował na orbitę 5 września. Zastąpi on Sentinel-2A i będzie dalej kontynuował zbieranie danych o zmieniającym się klimacie Ziemi.

Jak tłumaczą naukowcy z ESA, misja Copernicus Sentinel-2 dostarcza obrazów optycznych o wysokiej rozdzielczości do szerokiego zakresu zastosowań, w tym do monitorowania lądu, wody i atmosfery. Misja opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów lecących na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180° kątowych: Sentinel-2A i Sentinel-2B. Razem, co pięć dni pokrywają cały ląd i wody przybrzeżne Ziemi.

„Misja ta jeszcze bardziej potwierdza rolę programu Copernicus jako wiodącego programu przyczyniającego się do zmian klimatu i wyzwań środowiskowych na całym świecie, ale także zapewnia ciągłość istotnych danych wspierających rolnictwo, leśnictwo, monitorowanie mórz i wiele innych sektorów. Wspólnie wzmacniamy zaangażowanie Europy na rzecz zrównoważonej przyszłości, dając decydentom narzędzia potrzebne do ochrony naszej planety” – mówi Simonetta Cheli z ESA.

Fot. ESA–S. Corvaja

Sentinel-2C znajduje się obecnie na orbicie i wkrótce zastąpi swojego poprzednika, Sentinel-2A, po krótkim okresie obserwacji w tandemie. Sentinel-2D ostatecznie zastąpi Sentinel-2B. Później planuje się, że misja Sentinel-2 Next Generation zapewni ciągłość danych po 2035 roku.

Każdy z obecnych satelitów Sentinel-2 posiada wielospektralny przetwornik obrazu o wysokiej rozdzielczości, który generuje ujęcia optyczne w zakresie widzialnym, bliskiej podczerwieni i krótkiej podczerwieni widma elektromagnetycznego. Z wysokości 786 km zapewniają one ciągłe obrazy w 13 pasmach spektralnych o rozdzielczości 10 m, 20 m i 60 m.

Dane Sentinel-2 są obecnie wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w rolnictwie, monitorowaniu jakości wody, zarządzaniu klęskami żywiołowymi, w tym pożarami, erupcjami wulkanów i powodziami. Misja jest zdolna również do wykrywania emisji metanu.

W przypadku rolnictwa misja pomaga monitorować stan upraw i przewidywać plony. Obrazy są wykorzystywane do wykrywania rodzaju upraw i określania zmiennych biofizycznych, takich jak wskaźnik powierzchni liści, zawartość chlorofilu i wody w liściach, w celu monitorowania wzrostu i zdrowia roślin.

Misja Sentinel-2 jest wynikiem współpracy między ESA, Komisją Europejską i sektorem prywatnym. ESA opracowuje, buduje, wystrzeliwuje i obsługuje satelity na orbicie oraz pobiera dane naukowe. Satelity Sentinel-2 zostały zaprojektowane i zbudowane przez grupę około 60 firm pod przewodnictwem Airbus Defence and Space.

Dane Sentinel-2 są dostępne za pośrednictwem systemu Copernicus Data Space Ecosystem, który zapewnia natychmiastowy dostęp do szerokiego zakresu danych pochodzących zarówno z misji Copernicus Sentinel, jak i Copernicus Contributing Missions.

Sentinel-2C został wyniesiony w ramach ostatniej misji rakiety Vega. Po 12 latach służby  została ona wycofana, aby zrobić miejsce dla zmodernizowanej Vegi-C.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się