SDSS J162702.56+432833.9
Fot. ESA/Hubble & NASA

SDSS J162702.56+432833.9 – prawdopodobne połączenie galaktyk

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili obiekt oznaczony jako SDSS J162702.56+432833.9, który prawdopodobnie powstał po połączeniu się dwóch galaktyk.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, Teleskop Hubble’a zobrazował rozproszoną galaktykę, która prawdopodobnie jest następstwem zderzenia galaktyk, które wydarzyło się miliony lat temu Dwie galaktyki spiralne, z których każda mogła być podobna do Drogi Mlecznej, wirowały razem a następnie się połączyły.

Fot. ESA/Hubble & NASA

Podczas takich fuzji, jak zaznaczają badacze, pierwotne obiekty, są często rozciągane, a ich wewnętrzne struktury są przestawiane, gdy owijają się wokół wspólnego środka ciężkości. Po kilku gwałtownych obrotach, taka gwiezdna burza osiada i przybiera okrągły kształt. To niezwykłe ciało niebieskie, skatalogowane jako SDSS J162702.56+432833.9, zostało skatalogowane jako galaktyka eliptyczna.

Gdy galaktyki zderzają się ze sobą – co jest częstym wydarzeniem we Wszechświecie – zwykle dochodzi do nowej eksplozji formowania się gwiazd, gdy obłoki gazu w obu obiektach wchodzą wzajemnie w interakcje. W tym momencie galaktyka ma niebieski odcień, ale kolor ten zdaniem astronomów, nie oznacza, że jest zimna – jest to wynik intensywnego ciepła nowo powstałych niebiesko-białych gwiazd. Obiekty te nie trwają długo i po kilku miliardach lat czerwonawe odcienie starzejących się, mniejszych gwiazd zdominują widmo galaktyki eliptycznej. Hubble pomógł astronomom poznać tę sekwencję poprzez obserwację łączenia się galaktyk na wszystkich etapach tego procesu.

W SDSS J162702.56+432833.9 niektóre pyłowe wstęgi wyraźnie przesłaniają część centralnego niebieskiego obszaru galaktyki. Te pasma materiału mogą być pozostałościami ramion spiralnych niedawno połączonych galaktyk. Zdjęcie zostało wykonane przez niezwykle czułą kamerę Wide Field Advanced Camera for Surveys na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się