Sensacja archeologiczna w Górach Bukowych. Skarby z epoki brązu i żelaza
Latem 2024 r. w trakcie wykopalisk prowadzonych w Górach Bukowych w północno-zachodnich Węgrzech archeolodzy i wolontariusze natrafili na bogatą kolekcję wiekowych przedmiotów, wśród których znalazło się 60 wiekowych zabytków. Jak wynika z datowania skarby te pochodzą z epoki brązu i żelaza.
Najnowsze badania archeologiczne w Górach Bukowych na Węgrzech koncentrowały się na pozostałościach starożytnej wioski, która znajduje się na szczycie góry Verebce-bérc. Ta mała górska osada prosperowała w VII i VI wieku p.n.e. Jej rozkwit przerwał jednak atak w wyniku którego to została zniszczona. Prace archeologiczne realizowane w tym miejscu w 2024 r. były już trzecim rokiem wykopalisk i szóstym rokiem badań terenowych w Górach Bukowych. Dostarczyły one wielu niezwykłych informacji na temat końcowego okresu istnienia tej osady oraz jej roli w handlu w regionie w okresie epoki brązu i żelaza.
Podczas trzech faz wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnej wioski w 2024 r. archeolodzy zidentyfikowali ruiny budynków, które uległy zniszczeniu w wyniku oblężenia jakiego niegdyś doświadczyła ta wiekowa osada. Specjaliści wraz z archeologicznymi wolontariuszami przeszukiwali teren stanowiska za pomocą wykrywaczy metali w celu odkrycia artefaktów i zabytków, informuje portal „Arkeonews„. Badania te ujawniły zdumiewający zbiór metalowych artefaktów. Zdaniem ekspertów znaleziska te umożliwią odtworzenie sieci relacji kulturowych istniejących w tym regionie kilka tysięcy lat temu.
Najważniejszym odkryciem podczas wykopalisk w Górach Bukowych w 2024 r. była kolekcja ponad 60 wykonanych z brązu i żelaza przedmiotów, na które składały się głównie biżuteria oraz części uprzęży konnych. Skarby te prawdopodobnie zostały zakopane podczas oblężenia starożytnej wioski. Te archeologiczne znaleziska okazały się tym cenniejsze, iż wykazują one silne związki z kulturami południowo-wschodniej Europy, zwłaszcza regionu Bałkanów. Artefakty te pochodzą z epoki brązu i żelaza.
Do projektu wykopalisk na terenie pradawnej wioski w Górach Bukowych zostało zaangażowane szerokie grono wybitnych ekspertów z różnych węgierskich i europejskich uczelni, którzy wspólnie pracowali nad różnymi aspektami tego przedsięwzięcia, takimi jak kwestie logistyczne, czy strategia wykopaliskowa. W badaniach tych uczestniczyli: dr Bernhard Heeb z Berlińskiego Muzeum Państwowego Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, prof. Martin Golec z Uniwersytet Palackiego, personel Parku Narodowego Gór Bukowych, węgierscy archeolodzy tacy jak Bartha Attila, Ézsöl Tibor i Holló Sándor. Wykopaliska wsparli też przedstawiciele Węgierskiego Muzeum Narodowego, w tym Fullár Zoltán i Bakos Gábor.
Marcin Jarzębski