Starożytny zatopiony port
Fot. Ministerstwo Kultury Grecji.

Sensacyjne odkrycie u wybrzeży Asini. Starożytny zatopiony port

W trakcie badań prowadzonych na obszarze podwodnego stanowiska archeologicznego – jakie znajduje się w wodach przybrzeżnych miasta Asini, położonego na Półwyspie Peloponez w południowej Grecji – międzynarodowy zespół podwodnych archeologów dokonał przełomowego odkrycia. Naukowcy zidentyfikowali pozostałości starożytnej infrastruktury portowej. W przekonaniu ekspertów ten starożytny zatopiony port może na nowo ukształtować nasze rozumienie historii żeglugi na Morzu Śródziemnym.

Starożytny zatopiony port

Najnowsze podwodne prace archeologiczne prowadzone u wybrzeży miasta Asini stanowią część szerzej zakrojonej podwodnej inicjatywy archeologicznej, której początek przypadł na 2022 r. Projekt ten to wspólne przedsięwzięcie Urzędu ds. Zabytków Podwodnych Grecji, Szwedzkiego Instytutu w Atenach, Uniwersytetu w Sztokholmie, Uniwersytetu w Göteborgu oraz Nordyckiej Grupy Morskiej. Na czele zespołu podwodnych archeologów stoi dr Panagiota Galiatsatou oraz szwedzcy eksperci. prof. Ann-Louise Schallin i dr. Niklasa Erikssona. Naukowcy w trakcie ostatnich podwodnych wykopalisk odkryli starożytny zatopiony port, który został poddany przez nich szczegółowym badaniom, informuje portal „Arkeonews„.

W 2024 r. prace terenowe skoncentrowały się na północno-zachodniej krawędzi zanurzonej sztucznej platformy dawnego portu. Obszar ten został przez naukowców zidentyfikowany jako jedna z tych części antycznego zatopionego portu, która najlepiej zniosła upływ setek lat. Dzięki wykorzystaniu fotogrametrii o wysokiej rozdzielczości, archeolodzy szczegółowo udokumentowali całą tę sekcję o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Naukowcy odkryli na tym obszarze wiele fragmentów dawnej infrastruktury starożytnego portu. Znalezione liczne kamienie oraz fragmenty materiałów budowlanych, co wskazuje, że niegdyś znajdujące się tu okazałe konstrukcje ulegały stopniowemu zawaleniu na przestrzeni wieków.

Wśród najciekawszych odkryć znalazły się fragmenty ceramiki, w tym ostraka z amfor, wmurowane w kamienne struktury, oraz rozbity naczynie znalezione w obszarze oznaczonym jako „Sektor 4A”. Archeolodzy oczekują, że te zidentyfikowane artefakty dostarczą kluczowych informacji, dzięki czemu będzie możliwe dokładne określenie wieku całego portu oraz kiedy nadszedł jego koniec w wyniku zatopienia. Datowanie to pozwoli także określić, czy artefakty te pochodzą z okresu funkcjonowania ośrodku portowego, czy też pochodzą z czasów po jego opuszczeniu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się