Tajemnicza piramida
Fot. Izraelski Urząd ds. Starożytności.

Sensacyjne odkrycie w samym sercu pustyni. Tajemnicza piramida sprzed 2200 lat

Podczas badań realizowanych na Pustyni Judzkiej, niedaleko doliny Zohar, w środkowym Izraelu przez archeologów została zidentyfikowana tajemnicza piramida. To jakie było przeznaczenie tej konstrukcji oraz kim byli jej autorzy pozostaje nadal nieznane, ale naukowcy odnajdują w tym miejscu wiele dobrze zachowanych artefaktów, które mogą przyczynić się ostatecznie do rozwiązania tej zagadki. Wiadomo, że budowla powstała w przybliżeniu 2200 lat temu.

Tajemnicza piramida z Pustyni Judzkiej

Archeolodzy w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie stanowiska położonego na północy od doliny Zohar i wzdłuż wybrzeża Morza Martwego na Pustyni Judzkiej w środkowym Izraelu odkryli zagadkową strukturę w kształcie piramidy. Na terenie tego miejsca badacze zidentyfikowali dużo dobrze zachowanych artefaktów, z których wiele z nich liczy ponad 2 tys. lat. „Najnowsze odkrycia dokonane na Pustyni Judzkiej mają ekscytujący oraz emocjonalny wymiar, a ich znaczenie dla badań archeologicznych i historycznych jest ogromne” – przekazał w oświadczeniu prasowym Eli Escusido, archeolog z Izraelskiego Urzędu Zabytków (IAA).

Tajemnicza piramida z Pustyni Judzkiej została zbudowana z ręcznie ciętych kamieni, z których każdy waży ponad 100 kg. Jednak przeznaczenie tej struktury nadal pozostaje nieznane, wskazują archeolodzy kierujący wykopaliskami. Możliwe, że służyła jako pomnik historyczny, grobowiec lub wieża strażnicza chroniąca szlak handlowy prowadzący z Morza Martwego do portów morskich. Biorąc pod uwagę, że piramida ta pochodzi z czasów, gdy tereny na których jest położona przechodziły spod panowania jednego państwa pod władze innego ośrodka politycznego, to nie jest pewne kto zarządził budowę tej konstrukcji, informuje portal „Live Science„.

Wśród rozważanych twórców tej konstrukcji jest rozważana dynastia Ptolemeuszy i Imperium Seleucydów. Pierwsze państwo w I wieku n.e. zostało całkowicie wchłonięte przez Imperium Rzymskie, natomiast drugie utraciło ziemie składające się na terytorium dzisiejszego Izraela. Uwagę badaczy na terenie stanowiska przyciągnęła nie tylko piramida, ale również wiele artefaktów jakie na jego obszarze zostały wydobyte. Pustynny klimat o niskiej wilgotności sprzyja zachowaniu się w dobrym stanie artefaktów. Wynika to z tego, że niska wilgotność zapobiega silnemu rozwojowi pleśni i minimalizuje wypaczanie i pękanie materiałów organicznych, takich jak drewno i włókna.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się