ks. Jerzy Popiełuszko

Siedem filmów o ks. Jerzym Popiełuszko – przegląd w Muzeum Historii Polski

Już w ten weekend w Muzeum Historii Polski w Warszawie pod tytułem „Popiełuszko. Kazania na dziś” odbywa się trzydniowy przegląd najważniejszych i najciekawszych filmów poświęconych bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Nie będzie to zwykły przegląd filmowy. Organizatorzy zadbali o to, by po każdej projekci odbył się panel dyskusyjny z udziałem albo twórców danego obrazu, albo osób mających o życiu ks. Jerzego dużą wiedzę. Będą to m.in. prof. Andrzej Zybertowicz, historyk prof. Paweł Skibiński, Milena Kindziuk – autorka biografii ks. Jerzego, Włodzimierz Resiak – operator filmowy, Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie czy reżyser Rafał Wieczyński. Ten ostatni jest koordynatorem całego wydarzenia.

„Wyświetlane filmy dokumentalne, film fabularny, a także archiwalny wywiad z Księdzem stanowią punkt wyjścia do pogłębionej refleksji na temat jego roli w historii oraz wynikających z jego postawy i nauczania wskazówek aktualnych również dzisiaj” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Co chce nam dziś przekazać ks. Jerzy Popiełuszko?

Wśród wyświetlonych obrazów znajdzie się m.in pierwszy film dokumentalny o ks. Jerzym Popiełuszce zrealizowany na gorąco, w ciągu trzech miesięcy od jego śmierci z udziałem wielu świadków, którzy już odeszli.  Obraz zatytułowany po prostu Ksiądz Jerzy wyreżyserował Marian Terlecki.

Ponadto pokazany będzie cały wywiad wideo z ks. Jerzym przeprowadzony w roku 1984 dla mediów zagranicznych. Organizatorzy pokażą go w trzech odsłonach, oddzielając panelami analizującymi ten niezwykły dokument pod kątem różnych aspektów osobowości ks. Jerzego Popiełuszko.

Wreszcie zobaczymy film „Popiełuszko Wolność jest w nas” – dramat biograficzny Rafała Wieczyńskiego o ks. Jerzym, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Centralnym punktem przeglądu filmowego będzie uroczystość inauguracji Obchodów 40-lecia rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki oraz 20-lecia Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Pełny program i możliwość pobrania bezpłatnych wejściówek znajduje się na stronie Muzeum Historii Polski.

Ks. Jerzy Popiełuszko był warszawskim kapłanem pracującym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie w 1980 r. zorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy, w którym aktywnie wspierał „Solidarność” Do historii przeszły jego Msze za Ojczyznę odprawiane regularnie od lutego 1982 r. – niedługo po wprowadzeniu stanu wojennego. Inwigilowany przez służby bezpieczeństwa PRL, wielokrotnie nękany i prześladowany za otwarte wspieranie ludzi antykomunistycznej opozycji i rzekomą działalność polityczną został 19 października 1984 r. uprowadzony, torturowany następnie zaś związany i obciążony kamieniami wrzucony do Wisły przy tamie we Włocławku. Jest prawdopodobne, że w tamtej chwili ks. Jerzu jeszcze żył. Jego ciało wyłowiono z Wisły 30 października. Jego pogrzeb – gromadzący 3 listopada nieprzebrane tłumy – zamienił się w wielką, pokojową manifestację. Mimo, iż petycje do władz kościelnych o uznanie go za męczennika i beatyfikację wpływały w zasadzie zaraz po pogrzebie – proces beatyfikacyjny ruszył dopiero w 1997 r. Ks. Jerzy Popiełuszko został wyniesiony na ołtarze w Warszawie 6 czerwca 2010 r. Jest męczennikiem Kościoła katolickiego.

Anna Druś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się