z okolic Paryza

Siedem pomysłów na weekend w okolicach Paryża 

Prezentujemy wybór siedmiu ciekawych miejsc w okolicach Paryża, do których warto się wybrać na jeden dzień, będąc we francuskiej stolicy. 

Weekend w okolicach Paryża: Provins

Provins obok Paryża

Provins, miejscowość ze średniowiecznym zabytkowym centrum, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W historycznej części miasta znajduje się 58 zabytków, pochodzących ze średniowiecza – domy szachulcowe, kościoły, baszty i mury obronne. Z wieży (Tour César) i murów obronnych rozpościera się piękny widok na dawne centrum miasta i krajobrazy historycznego regionu Brie.

Współczesna część miasta również warta jest odwiedzenia. Oprócz nowych budowli znajduje się tam m.in. zabytkowy ratusz czy XII-wieczny kościół Saint Ayoul. 

W Provins każdego roku odbywają się targi i festiwale, nawiązujące do kultury średniowiecza, rekonstrukcje historyczne i pokazy lotu ptaków drapieżnych.

Provins, departament Seine-et-Marne (region Île-de-France), dojazd z Paryża: pociąg podmiejski Transilien P ze stacji Gare de l’Est

Auvers-sur-Oise

Auvers-sur-Oise obok Paryża

Okolice Paryża odegrały ważną rolę w historii malarstwa. W XIX i XX wieku artyści często mieszkali lub spędzali czas wolny w podparyskich miejscowościach i na wsi, uwieczniając je na swoich dziełach. Dziś nazwy wielu miejscowości w pobliżu Paryża przywołują znanych artystów i ich najważniejsze dzieła. Jedną z nich jest Auvers-sur-Oise – miejscowość związana jest z Vincentem van Goghiem, który spędził tu ostatnie miesiące życia. Artysta wykonał wówczas ponad 70 dzieł. Na wielu z nich uwiecznione zostało Auvers-sur-Oise i okoliczne krajobrazy. Najsłynniejszy spośród ostatnich obrazów Vincenta van Gogha, przedstawiający tutejszy kościół, znajduje się obecnie w kolekcji muzeum Orsay. W Auvers-sur-Oise, w miejscach, uwiecznionych na obrazach Vincenta van Gogha, rozmieszczone zostały reprodukcje dzieł artysty.

Vincent van Gogh spoczywa na cmentarzu w Auvers-sur-Oise. Pokój, w którym malarz spędził ostatnie dwa miesiące życia, udostępniono zwiedzającym.

Oprócz miejsc, związanych z Vincentem van Goghiem, podczas wizyty w Auvers-sur-Oise można również zwiedzić zamek z ogrodami w stylu francuskim.

Auvers-sur-Oise, Val d’Oise (Île-de-France), dojazd z Paryża: kolej podmiejska Transilien J ze stacji Saint-Lazare do stacji Ermont – Eaubonne, następnie Transilien H

Rouen

Historyczne centrum Rouen zachwyca architekturą. Spacerując brukowanymi uliczkami, zabudowanymi kolorowymi domami szachulcowymi, można zobaczyć najbardziej emblematyczne zabytki Rouen: bramę Gros-Horloge z zegarem astronomicznym, kościół Saint-Maclou w stylu gotyku płomienistego czy wspaniały gotycki Palais de Justice. Warty uwagi jest również kościół Sainte-Jeanne-d’Arc, zadziwiający XVI-wiecznymi witrażami, kontrastującymi z współczesną bryłą świątyni.

Perłą Rouen jest jednak gotycka katedra Notre-Dame. Jej fasada jest jednym z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury sakralnej. Katedra Notre-Dame w Rouen, w różnych momentach dnia, została uwieczniona przez Claude’a Moneta w cyklu 30 obrazów “Katedra w Rouen”. 

Będąc w Rouen, można zwiedzić muzeum sztuk pięknych (Musée des Beaux-Arts de Rouen).

W kolekcji muzeum znajdują się dzieła m.in. Nicolasa Poussina, Claude’a Moneta, Gustave’a Caillebotte’a czy Amedeo Modiglianiego. 

Rouen, Seine-Maritime (Normandia), dojazd z Paryża: pociąg TER z dworca Saint-Lazare

Yerres

W Yerres znajduje się posiadłość, należąca do rodziny Caillebotte w latach 1860-1879. Swoją młodość spędził tu Gustave Caillebotte. Artysta stworzył w Yerres około 80 obrazów, przedstawiających park należący do posiadłości, okoliczne krajobrazy, a przede wszystkim przepływającą przy posiadłości rzekę Yerres. Impresjonista uwiecznił rzekę na słynnym obrazie “Kajaki na Yerres”. 

Posiadłość Caillebotte (Propriété Caillebotte) w Yerres jest otwarta dla zwiedzających. Podczas wizyty można zobaczyć pomieszczenia z XIX-wiecznym wystrojem, a także ogromny ogród w stylu angielskim. W posiadłości regularnie organizowane są wystawy czasowe, poświęcone sztuce różnych epok.

Yerres, Essonne (Île-de-France), dojazd z Paryża: kolej podmiejska RER D ze stacji Gare de Lyon, Châtelet lub Gare du Nord

Moret-sur-Loing

Miejscowość Moret-sur-Loing, położona nad rzeką Loing, niedaleko Sekwany i lasu Fontainebleau, posiada bardzo urokliwe historyczne centrum, ze średniowieczną zabudową, kościołem Notre-Dame i bramami, strzegącymi niegdyś wjazdu do miasta. W centrum Moret-sur-Loing znajduje się również kilka renesansowych budynków i neogotycki ratusz.

Miasto i górująca nad nim wieża kościoła, brzeg rzeki Loing czy port w pobliskim Saint-Mammès inspirowały Alfreda Sisleya, który uwiecznił je na blisko 450 obrazach. Impresjonista mieszkał w Moret-sur-Loing przez niemal 20 lat, do śmierci w 1899 r.. Dom, w którym mieszkał artysta, oznaczony jest pamiątkową tablicą. Na brzegu rzeki Loing umieszczone zostały tablice z reprodukcjami obrazów Alfreda Sisleya, wykonanych w tym miejscu.

Moret-sur-Loing, Seine-et-Marne (Île-de-France), dojazd z Paryża: kolej podmiejska Transilien R ze stacji Gare de Lyon

Chantilly

Zamek w Chantilly, perła Pikardii, obecny wygląd uzyskał w XVII wieku, nawiązując do stylu renesansowego. Zamek, wybudowany dla rodu Condé, posiada wspaniałe ogrody w stylu francuskim, zaprojektowane przez André Le Nôtre’a (twórcę m.in. ogrodów w pałacu wersalskim). Piękno budowli najlepiej widać z perspektywy parteru ogrodowego. We wnętrzu zamku można zwiedzić komnaty książęce z XVIII-wiecznymi zdobieniami, bibliotekę z kolekcją manuskryptów, a przede wszystkim muzeum Condé. Jest to największe muzeum sztuki dawnej we Francji, z dziełami m.in. Rafaela czy francuskich mistrzów malarstwa.

Do zamku należą również XVIII-wieczne stajnie. W momencie ich powstania, były one największym tego typu obiektem na świecie. Dziś w stajniach zamku w Chantilly odbywają się pokazy jeździeckie. 

Chantilly, Oise (Pikardia), dojazd: pociąg TER ze stacji Gare du Nord

Giverny

Giverny, urokliwa miejscowość nad Sekwaną, na granicy Île-de-France i Normandii, znane jest przede wszystkim ze swoich związków z impresjonizmem. Od 1883 r. do śmierci w 1926 r. mieszkał tu Claude Monet. Obecnie można zwiedzać wnętrza domu malarza, a także ogród, w którym artysta namalował słynny cykl obrazów, przedstawiających lilie wodne. Claude Monet pochowany jest na cmentarzu przy miejscowym kościele. 

W Giverny znajduje się również muzeum, poświęcone impresjonizmowi (Musée des Impressionnismes), w którym regularnie organizowane są warte uwagi wystawy czasowe.

Wszystkie najważniejsze punkty Giverny znajdują się wokół głównej ulicy, zamkniętej dla ruchu samochodowego, zabudowanej niskimi budynkami, często porośniętymi bluszczem, spośród których niektóre mieszczą galerie sztuki.

Giverny, Eure (Normandia), dojazd z Paryża: pociąg TER ze stacji Saint-Lazare

Julia Mistewicz-Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się