Skąd się wzięły ogromne galaktyki?
Astronomowie twierdzą, że są bliscy rozwiązania tajemnicy dotyczącej tego jak formują się ogromne galaktyki obserwowane we Wszechświecie.
Naukowcy odkryli miejsca narodzin gigantycznych galaktyk eliptycznych, które, jak twierdzą, zawierają wskazówki na temat ich powstawania. Formowanie się tych starożytnych obiektów, które przypominają bardziej piłkę, niż płaski dysk jak to jest w przypadku galaktyk spiralnych, takich jak Droga Mleczna, pozostaje tajemnicą dla astrofizyków.
Astronomowie z University of Southampton, pod kierownictwem Annagrazia Puglisi, przeprowadzili nowe badanie, które może ostatecznie rozwiązać tę zagadkę. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie ogromne galaktyki powstały w wyniku dużych przepływów zimnego gazu i zderzeń galaktyk we wczesnym Wszechświecie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.
„Dwie galaktyki dyskowe zderzające się ze sobą spowodowały, że gaz – paliwo, z którego powstają gwiazdy – opadł w kierunku ich centrum, generując powstawanie bilionów nowych gwiazd. Te kosmiczne kolizje miały miejsce około 8-12 miliardów lat temu, kiedy Wszechświat znajdował się w znacznie bardziej aktywnej fazie ewolucji. Nasze odkrycia przybliżają nas do rozwiązania jednej z największych tajemnic astronomii, która na nowo zdefiniuje nasze rozumienie tego, jak galaktyki formowały się we wczesnym kosmosie” – mówi Annagrazia Puglisi z University of Southampton.
Badacze przeanalizowali ponad 100 galaktyk gwiazdotwórczych (w których zachodzi wyjątkowo intensywny proces formowania nowych gwiazd) w odległym Wszechświecie za pomocą największego na świecie radioteleskopu, znanego jako ALMA, znajdującego się na pustyni Atacama w Chile.
Naukowcy dokonali odkrycia przy użyciu nowej techniki, która obejmowała analizę rozkładu światła emitowanego przez odległe i bardzo jasne ogromne galaktyki.
„Jest to pierwszy prawdziwy dowód na to, że sferoidy tworzą się bezpośrednio w wyniku intensywnych epizodów formowania się gwiazd zlokalizowanych w rdzeniach odległych galaktyk”. Astrofizycy próbują zrozumieć ten proces od dziesięcioleci. Galaktyki te tworzą się szybko – gaz jest zasysany do środka, aby zasilić czarne dziury i wyzwala wybuchy gwiazd, które powstają w tempie od dziesięciu do stu razy szybszym niż nasza Droga Mleczna” – twierdzi Qing-Hua Tan z Purple Mountain Observatory.
Naukowcy wykorzystali archiwalne projekty A3COSMOS i A3GOODSS, które umożliwiły im zebranie wysokiej jakości obserwacji wielu odległych galaktyk. Astronomowie twierdzą, że połączą swoje odkrycia z danymi pobranymi z teleskopów Euclid i Jamesa Webba, a także chińskiej stacji kosmicznej, aby zmapować obiekty, które składają się na ogromne galaktyki.
Emil Gołoś