
Sonda Lucy przesłała pierwsze fotografie asteroidy Donaldjohanson
Należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy zbliżyła się do jednego z celów swojej podróży, małej asteroidy pasa głównego – Donaldjohanson. Pojazd przesłał pierwsze zdjęcia tego ciała niebieskiego na Ziemię.
Lucy zbliży się do tej szerokiej na około 4 kilometry asteroidy na odległość 960 km w dniu 20 kwietnia. Będzie to spotkanie z już drugim celem sondy i posłuży jako próba generalna przed głównym – nigdy wcześniej nie badanymi planetoidami trojańskimi Jowisza. Lucy z powodzeniem obserwowała już małą asteroidę Dinkinesh i jej księżyc Selam w listopadzie 2023 roku. Pojazd będzie kontynuować fotografowanie Donaldjohanson w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w ramach programu nawigacji optycznej, który wykorzystuje pozorną pozycję asteroidy względem tła gwiazd, aby móc lepiej wykonywać przeloty.
Donaldjohanson pozostanie tylko punktem świetlnym podczas długiego podejścia sondy kosmicznej i szczegóły jego powierzchni nie będą widoczne, aż do dnia bliskiego spotkania.
Z odległości 70 milionów kilometrów, jaki dzieli Lucy i asteroidę, Donaldjohanson jest wciąż niewyraźny, choć wyróżnia się w uchwyconym polu stosunkowo słabych gwiazd w znajdujących się w gwiazdozbiorze Sekstantu. Asteroida znajduje się obecnie około 140 tysięcy kilometrów od statku kosmiczne i została uchwycona w jego polu widzenia. Ciało niebieskie, go którego zmierza Luzy jest widoczne na pierwszych zdjęciach, które zostały przesłane. Również w czasie wykonywania fotografii, w kadrze pojawiła się inna słaba asteroida (w prawej dolnej części obrazu). Jednak podobnie jak reflektory zbliżającego się samochodu często wydają się względnie nieruchome, pozorny ruch Donaldjohansona na dwóch kolejnych obrazach jest niewielki.

Obserwacje te zostały wykonane przez wysokiej rozdzielczości kamerę Lucy – instrument L’LORRI (Lucy LOng Range Reconnaissance Imager), który został opracowany przez Johns Hopkins Applied Physics Laboratory.
Asteroida Donaldjohanson została nazwana na cześć antropologa Donalda Johansona, który odkrył skamieniały szkielet przodka człowieka o imieniu „Lucy”. Misja NASA została nazwana na cześć skamieliny.
Należące do NASA Goddard Space Flight Center jest odpowiedzialne za zarządzanie i kierowanie misją. Sam statek kosmiczny został zbudowany przez Lockheed Martin Space. Lucy jest 13. misją w programie NASA Discovery.
Emil Gołoś