chochlik
Fot. Local Democracy Reporting Service

Średniowieczny chochlik z ukrytej zapadni toaletowej

Małżeństwo mieszkające w mieście Lincoln w środkowo-wschodniej Anglii w trakcie rutynowych porządków domowych w trakcie sprzątania swojej łazienki odkryło w niej zapadnię, za którą krył się średniowieczny chochlik.

Chochlik to mitologiczna istota znana w wielu europejskich folklorach i ludowych wierzeniach. Zazwyczaj stworzenie to było przedstawiane w formie wróżki lub niepozornego małego demona. W języku staroangielskim rzeczownik „imp” (pol. chochlik) pierwotnie służył do określania młodych pędów drzew, krzewów i innych roślin, ale od wieku XVI jego znaczenie uległo zupełnej przemianie i odtąd wyrażenie to zaczęło być wiązane z małym psotnym demonem, który miał być pomocnikiem czarownic.

Miejscem szczególnie kojarzonym z tymi stworami jest właśnie miasto Lincoln. Na  górnej zewnętrznej ścianie zabytkowej katedry w tym mieście znajduje się groteskowa rzeźba przedstawiająca chochlika. Jego wizerunek z jednej strony częściowo reprezentuje fizyczne cechy ludzkie, a z drugiej bardziej dominujące cechy zwierzęce. Rzeźba ta, tak jak i pozostałe w tym miejscu, powstały w latach 1250–1280, informuje portal „Arkeonews„.

Według jednej z miejscowych legend pewnego dnia para złośliwych chochlików zawędrowała do katedry w Lincoln, gdzie wpadając w szał zaczęła dokonywać zniszczeń. Ich wandalizm został jednak szybko zatrzymany przez anioła, który wyłonił się z księgi hymnów. Demony nie miały szans w starciu z niebiańskim posłańcem. Jeden z chochlików został zamieniony przez anioła w kamień, natomiast drugiemu udało się uciec – zgodnie z legendą ma on do dzisiaj włóczyć się po katedrze w poszukiwaniu swojego przyjaciela.

Być może to właśnie ten drugi zaginiony chochlik został znaleziony w tak nieoczywistym miejscu jak łazienka w prywatnym zabytkowym domie. Tracy i Rory Vorster tę zaskakującą rzeźbę w zapadni swojej łazienki. Rzeźba ta została wykonana z kamienia i przedstawia typowy groteskowy wizerunek chochlika. Jego twarz jest uderzająco podobna do chochlika z katedry Lincoln. Według eksperta z Funduszu Obywatelskiego Lincoln odkryta rzeźba stanowiła najprawdopodobniej część średniowiecznego odpływu, ale mogła również być częścią wczesnego pisuaru z końca XIV wieku.

Niezwykłe odkrycie zostało dokonane w zabytkowym budynku, który był niegdyś siedzibą lokalnego sądu wikariuszy. W XIII wieku w miejscu tym znajdował się budynek ufundowany przez kolegium księży. Część budynku została zburzona podczas angielskiej wojny domowej, jednak zachowały się fragmenty tego budynku, które obecnie stanowią część domów do wynajęcia należących do katedry w Lincoln.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się