Święty Graal

Święty Graal znaleziony? Zdumiewające odkrycie w starożytnej Petrze

We wnętrzu wiekowej budowli Al-Chazna (określanej także jako Skarbiec Faraona), która znajduje się terenie ruin starożytnego miasta Petra położonego w południowo-zachodniej Jordanii, archeolodzy odkryli grobowiec zawierający co najmniej 12 ludzkich szkieletów i artefakty, wśród których znajdował się
„Święty Graal” – a dokładnie zabytek do złudzenia przypominający ten relikt ukazany w serii filmowej „Indiana Jones”.

Święty Graal z Petry

Położony w Petrze Skarbiec Faraona to słynne i bogato zdobione mauzoleum, które zostało wyrzeźbione w różowych piaskowcowych skałach. Liczy on co najmniej 2 tys. lat i jest główną atrakcją turystyczną tej zabytkowej lokalizacji. To położone w Jordanii miejsce w 2007 r. wpisano na listę nowych siedmiu cudów świata. Chociaż wewnątrz samego Al-Chazna nie odkryto żadnych szczątków ludzkich, to najpowszechniej akceptowana teoria wśród badaczy dotycząca tego jakie było docelowe przeznaczenie tej budowli głosi, iż było to mauzoleum.

Skarbiec Faraona został spopularyzowany przez kino. Ujęcia i kadry przedstawiające te konstrukcje znalazły się w takich filmach jak: „Sindbad i oko tygrysa” (1977 r.) oraz „Indiana Jones i ostatnia krucjata” (1989 r.) – z uwagi na popularność i szczególne miejsce w historii popkultury drugiego filmu, to właśnie ta produkcja wzbudziła wśród milionów osób na świecie fascynację Al-Chazna. Pustynne miasto Petra stanowiło niegdyś stolicę państwa pasterskiego ludu pochodzenia arabskiego, jakimi byli Nabatejczycy.

Najbardziej znaczącym odkryciem archeologicznym, jakie zostało dokonane na terenie ruin pochodzącej z okresu od III wieku p.n.e. do I wieku n.e. Petry, było odkrycie pradawnego ukrytego grobowca. Znalezisko dokonała grupa archeologów na czele której stoi Pearce Paul Creasman z Amerykańskiego Centrum Badań (ACOR). Ekspedycję naukową do Skarbca Faraona zorganizowano po latach spekulacji, że oprócz dwóch grobowców, jakie w 2003 r odkryto po lewej stronie monumentu, mogą istnieć dodatkowe, ukryte komory podziemne. Jednak aż do niedawna  ta teoria była niepotwierdzona.

Na początku 2024 r. Pearce Paul Creasman i jego zespół badawczy użyli georadaru (tj. wysokorozdzielczej, mobilnej metody geofizycznej opierającej się na falach elektromagnetycznych) za pomocą którego to chcieli wykryć potencjalne zabytki znajdujące się pod ziemią. Naukowcy chcieli też sprawdzić, czy budowa i ukształtowanie lewej strony, w której to odkryto oryginalne grobowce, odpowiada prawej stronie struktury. Odkrycie uderzających podobieństw pomiędzy obydwoma stronami konstrukcji było dowodem na to, że i po prawej części Skarbca Faraona znajdują się ukryte grobowce. Badacze tym prędzej postanowili postarać się o uzyskanie zgody od rządu Jordanii na przeprowadzenie wykopalisk pod Al-Chazna, informuje „Newsweek„.

W sierpniu 2024 r. zespół archeologów przeprowadził wykopaliska pod prawą częścią Skarbca Faraona, gdzie odkryto ukryty grobowiec. Niezwykłe znalezisko dokonane przez badaczy zostało nagrane przez ekipę kanału Discovery Channel, odpowiadającą za program „Expedition Unknown”. Prawdziwym zaskoczeniem jednak było to, co znaleziono wewnątrz tego miejsca pochowku. Podczas gdy wiele grobowców odkrytych do tej pory w Petrze było pustych lub zniszczonych, to niedawno zidentyfikowana komora grobowa zawierała kompletne szczątki ludzkie oraz przedmioty grobowe wykonane z brązu, żelaza, a także ceramikę.

Jak podkreślają specjaliści, nienaruszony pochówek znaleziony pod Skarbcem dostarcza cennych informacji o życiu Nabatejczyków – starożytnych arabskich nomadów, których pustynne królestwo kwitło od IV wieku p.n.e. do 106 roku n.e. „To niezwykle rzadkie odkrycie –  w ciągu dwóch stuleci badań archeologicznych w Petrze nigdy wcześniej nie znaleziono czegoś podobnego. Jak się okazuje nawet przed jednym z najsłynniejszych budynków na świecie wciąż można dokonać wielkich odkryć” – powiedział Josh Gates, prowadzący program Discovery Channel „Expedition Unknown”.

Wśród artefaktów znalezionych w odkopanym grobowcu z Al-Chazna znalazło się kilka naczyń oraz ceramiczny kielich przypominający kształtem Świętego Graala (trzymał go jeden ze szkieletów z komory grobowej). „To był naprawdę niesamowity moment, w którym historia naśladowała sztukę” – powiedział Josh Gates nawiązując w ten sposób do tego, iż w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” to właśnie w starożytnej Petrze był ukryty legendarny św. Graal.

Zdaniem ekspertów ludzie pochowani w tym grobowcu musieli należeć do elity społecznej Nabatejczyków. „Musieli to być niezwykle ważni ludzie, ponieważ miejsce, w którym zostali pochowani, jest wyjątkowo prestiżowe; to w końcu główne wejście do miasta. Sądzę, iż ustalenie tego kim oni byli pomoże nam odkryć pozostałe tajemnice Skarbca Faraona” – stwierdził Josh Gates.

Zwyczaje pogrzebowe Nabatejczyków są jedną z największych tajemnic dotyczących tego ludu. „Król jest bardziej zintegrowany z niższymi klasami niż przywódcy innych cywilizacji, a społeczeństwo nabatejskie jest często opisywane w literaturze jako bardziej egalitarne niż inne starożytne społeczeństwa”. Jak zaznaczają specjaliści, trudno jest dokładnie ustalić, czy nowo odkryte grobowce pod Skarbcem były przeznaczone dla członków rodziny królewskiej, ponieważ jak dotąd nie zauważono istotnych różnic między grobami królewskimi a grobowcami zwykłych Nabatejczyków.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się