syberyjski wojownik
Fot. Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny im. M. Ammosowa w Jakucku.

Syberyjski wojownik z epoki kamienia. Naukowcy zrekonstruowali jego wygląd

W 2004 odkryto grób w którym był pochowany syberyjski wojownik sprzed 4 tys. lat. Naukowcy postanowili w szczegółowym stopniu zrekonstruować jego wygląd oraz uzbrojenie tworząc cyfrowy model tego późno neolitycznego wojownika.

Syberyjski wojownik z epoki kamienia

Niedawna rekonstrukcja przeprowadzona przez naukowców ujawniła jak wygląd syberyjski wojownik. Badacze ustawili następujące szczegóły na temat jak prezentował się za życia ten pochodzący z neolitycznego syberyjskiego plemienia mężczyzna – i tak wiemy jakiej był budowy, ile miał cm wzrostu oraz jakiego uzbrojenia i broni używał w walce z wrogami oraz dzikimi zwierzętami, informuje portal „Live Science”.

Fot. Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny im. M. Ammosowa w Jakucku.

Ten syberyjski wojownik sprzed 4 tys. lat został po raz pierwszy odkryty w 2004 roku podczas prac archeologicznych realizowanych na terenie rejonu Kerdugen, który znajduje się w odległości około 140 kilometrów na wschód od miasta Jakuck w środkowej Syberii, stanowiącej część Republiki Jakucji – największej pod względem powierzchni jednostki podziału terytorialnego na świecie, która stanowi cześć Federacji Rosyjskiej.

Fot. Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny im. M. Ammosowa w Jakucku.

Jego szczątki zostały odsłonięte stosunkowo blisko powierzchni ziemi. Obok jego kości odkryto groty strzał, które są jasnym dowodem na to, iż posługiwał się on łukiem – chociaż jego pozostałości nie znalezione, jako że wykonana z drewna broń uległa całkowitemu rozkładowi na przestrzeni 4 tys. lat. Oprócz tego archeolodzy natrafili na ślady płytek kości zwierzęcych, które pod koniec neolitu składały się na dużą tarczę wykorzystywaną przez  tego syberyjskiego wojownika do obrony. Tarcza ta była wykonana z kości łosia ałtajskiego. Archeolodzy znaleźli również fragmenty grotów strzał wbite w sześć płytek kostnych, co świadczy o tym, że tarcza chroniła jej użytkownika w starciach. Datowanie radiowęglowe wykazało, że grób ten liczy około 4 tys. lat.

Jak wyglądał prehistoryczny syberyjski wojownik?

Rosyjska Agencja Informacyjna TASS poinformowała w swoim oświadczeniu, że prace nad rekonstrukcją tego jak wyglądał ten wojownik rozpoczęły się w 2023 r., a przygotowana na bazie cyfrowego modelu rekonstrukcja trafiła niedawno do Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego im. M. Ammosowa w Jakucku.

Fot. Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny im. M. Ammosowa w Jakucku.

Jak zatem wyglądał dokładnie syberyjski wojownik z chalkolitu? Mierzył on w przybliżeniu 165 cm wzrostu, zmarł w wieku od 40 do 50 lat (co jak na standard długości życia w późnej epoce kamienia łupanego czyniło go osobą w bardzo podeszłym wieku), przynależał on do tej samej rasy i grupy etnicznej co współcześni mieszkańcy arktycznych regionów Syberii (wskazuje na to kształt jego czaszki), a zagojone rany na kościach wskazują, że wiódł bardzo aktywne i pełne walki życie – był on wojownikiem-łucznikiem.

Aby stworzyć rekonstrukcję twarzy, badacze w przypadku czaszki syberyjskiego wojownika wykorzystali fotogrametrię, która polega na łączeniu wielu obrazów cyfrowych w celu stworzenia wirtualnego modelu 3D. Wykorzystali przy tym również techniki tworzenia rekonstrukcji czaszek, których pionierem był radziecki antropolog Michaił Gierasimow.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się