
System Astrobee pomoże usuwać kosmiczne śmieci
Inżynierowie opracowali niebieskie ramiona przypominające macki i przymocowali je do latającego robota Astrobee. Eksperymentalne chwytaki służące do wykrywania i przechwytywania, będą mogły być wykorzystane do usuwania kosmicznych śmieci i obsługi satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
System Astrobee został zaprojektowany i zbudowany w należącym do NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej do użytku wewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Składa się on z trzech robotów w kształcie sześcianu (o nazwach Bumble, Honey i Queen), oprogramowania i stacji dokującej do ładowania.
Roboty wykorzystują wentylatory elektryczne jako system napędowy, który pozwala im swobodnie latać w środowisku mikrograwitacji panującym na stacji. Kamery i czujniki pomagają im „widzieć” i nawigować w otoczeniu. Urządzenia posiadają również ramię, które pozwala im chwytać poręcze stacji w celu oszczędzania energii lub chwytania i trzymania przedmiotów. Po dodaniu do nich chwytaków będą mogły służyć one w przestrzeni, usuwając kosmiczne śmieci lub obsługiwać satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Astrobee, został opracowany jako swobodnie latający system, który miał pomóc astronautom skrócić czas spędzany na rutynowych obowiązkach, co pozwoliłoby im na wykonywanie zadań, które tylko oni są w stanie zrobić. Działające autonomicznie lub zdalnie sterowane przez astronautów, kontrolerów lotu lub naukowców na ziemi, roboty zostały zaprojektowane do wykonywania zadań, takich jak inwentaryzacja, dokumentowanie eksperymentów astronautów za pomocą wbudowanych kamer lub współpraca przy przenoszeniu ładunków na stacji. Ponadto system służy jako platforma badawcza, którą można wyposażyć i zaprogramować do przeprowadzania eksperymentów w mikrograwitacji – pomagając dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób robotyka może pomóc astronautom w kosmosie.
System Astrobee opiera się na wnioskach wyciągniętych z poprzedniej generacji robotów SPHERES (Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellite), które są obecne na pokładzie stacji od ponad dekady. Nowszy system ma, jak wskazują inżynierowie z NASA odegrać znaczącą rolę w kolejnych misjach, również w tych mających na celu powrót człowieka na Księżyc. Roboty, takie jak Astrobee, mogą stać się opiekunami przyszłych statków kosmicznych, pracując nad monitorowaniem i utrzymaniem sprawnego działania systemów pod nieobecność załogi.
Emil Gołoś