Szanse na uderzenie asteroidy 99942 Apophis w Ziemię są nieco wyższe niż sądzono
Astrofizycy, po przeanalizowaniu możliwość uderzenia mniejszej asteroidy w 99942 Apophis i zmiany jej trajektorii, odkryli, że szanse na jej zderzenie z Ziemią są nieco wyższe niż wcześniej sądzono.
W 2004 roku naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali asteroidę znaną obecnie jako 99942 Apophis – obiekt ten wyróżniał się wysoką pozycją w skali Torino (11-stopniowa skala – od 0 do 10 – według której NASA ocenia potencjalne zagrożenie katastrofą kosmiczną, jakie stwarzają rozmaite obiekty nadlatujące w kierunku Ziemi z kosmosu). Po zwróceniu uwagi na jego rozmiar i trajektorię, badacze ocenili go na 4, co czyni go najwyżej ocenioną asteroidą zbliżającą się do Ziemi w najbliższym czasie.
Mimo to ocena była na tyle niska, że wykluczała możliwość zderzenia z naszą planetą. Zamiast tego astronomowie określili ją jako „jedną z tych, które należy obserwować” w nadchodzących latach. Zdaniem naukowców ma ona przejść w pobliżu Ziemi w 2029 roku, a następnie ponownie w 2036 i 2068 roku.
Naukowcy z University of Western Ontario, pod kierownictwem Paula Wiegerta, rozważyli możliwość, że mniejszy obiekt uderzy w 99942 Apophis i nieznacznie zmieni jego kurs. Astronomowie chcieli określić, jakie są szanse na to, że takie zderzenie skieruje asteroidę na kurs kolizyjny z Ziemią. Badanie zostało opublikowane w The Planetary Science Journal.
Aby znaleźć tę odpowiedź, zaczęli od zauważenia, że obiekty o odmiennych rozmiarach poruszające się z różnymi prędkościami doprowadziłyby do różnych zmian kursu. Odkryli, że obiekt o średnicy zaledwie 0,6 metra może być wystarczająco duży, aby zepchnąć asteroidę na kurs kolizyjny po 2029 roku. Stwierdzili również, że obiekt o średnicy zaledwie 3,4 metra może uderzyć z wystarczającą siłą, aby skierować 99942 Apophis na w kierunku Ziemi jeszcze do 2029 roku.
Badacze próbowali oszacować liczbę obiektów, które mogłyby potencjalnie uderzyć w Apophis – wykorzystali ilość obiektów o średnicy 3,4 metra, które uderzają w Ziemię każdego roku jako wskazówkę. Następnie wykorzystali tę liczbę do obliczenia prawdopodobieństwa uderzenia takiego obiektu w asteroidę i stwierdzili, że wynosi ono około 10–8, co jest oczywiście niską wartością.
Zauważając również, że takie uderzenie musiałoby nastąpić pod odpowiednim kątem, sugeruje, że szanse na prawidłowe trafienie wynoszą prawdopodobnie 1 na 2 miliardy. Możliwość na to, że taka kolizja doprowadzi do późniejszego zderzenia, została oszacowana na 1 do 1 miliona.
Emil Gołoś