Teleskop FAST odkrywa galaktyki bogate w gaz
Astronomowie korzystając z Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope (FAST) w chińskiej prowincji Guizhou odkryli nowe galaktyki niezwykle bogate w gaz.
Naukowcy z National Astronomical Observatories of the Chinese Academy of Sciences (NAOC), pod kierownictwem dr Xi Hongwei, zaobserwowali, a następnie zbadali właściwości sześciu nowych galaktyk przesuniętych ku czerwieni (wzrost długości fali i odpowiadający mu spadek częstotliwości i energii fotonów promieniowania elektromagnetycznego, takiego jak światło, głównym powodem występowania jest oddalanie się obserwowanego obiektu i rozszerzanie się Wszechświata). Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal Letters.
Jak wskazują badacze, te niezwykłe galaktyki, których emisja fal radiowych dotarła do FAST w czasie niemal równym wiekowi Układu Słonecznego (około 4.6 mld lat), zawierają podobną lub większą ilość atomowego wodoru niż dziesiątki tysięcy galaktyk badanych wcześniej w lokalnym Wszechświecie za pomocą innych radioteleskopów.
Naukowcy doszli do wniosku, że galaktyki sprzed czterech miliardów lat zawierają znacznie więcej gazu gwiazdotwórczego niż obecne tego typu struktury kosmiczne, utrzymują one również znacznie większe jego zapasy w swoim obrębie.
„Odkrycia te są częścią trwającego przeglądu FAST Ultra Deep Survey, przedstawiającego niezwykłą czułość największego radioteleskopu na świecie. Nowy przegląd FAST odkrył do tej pory ponad sto nowych galaktyk w odległościach do pięciu miliardów lat świetlnych, a ostateczna liczba powinna osiągnąć ponad tysiąc” – tłumaczy prof. Peng Bo z NAOC.
Znalezienie optycznych odpowiedników nowych odkryć radiowych było szczególnym wyzwaniem dla astronomów, ponieważ galaktyki te są bardzo słabo widoczne na tak dużych odległościach. A ze względu na różnicę długości fal elektromagnetycznych, dokładność lokalizacji FAST nie jest tak dobra, jak w przypadku teleskopów optycznych.
Jednak, jak wskazują naukowcy, przy użyciu największych teleskopów optycznych znajdujących się w USA, ich odpowiedniki zostały ostatecznie zidentyfikowane przez badaczy biorących udział w projekcie. Stwierdzili oni, że odpowiedniki zawierają dwa do trzech razy więcej gwiazd niż Droga Mleczna, ale jest w nich obecne około 10 razy więcej wodoru.
„To niezwykła odkrycie pokazuje ogromny potencjał nowej generacji radioteleskopów, które jeszcze w tym dziesięcioleciu obejmą również międzynarodowe obserwatorium Square Kilometer Array Observatory (SKAO)” – podsumował prof. Lister Staveley-Smith z University of Western Australia.
Emil Gołoś