Teleskop Hubble zaobserwował gromadę gwiazd NGC 346
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zarejestrowali NGC 346 – gromadę gwiazd znajdującą się w Małym Obłoku Magellana.
Znajdujący się około 210 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, Mały Obłok Magellana (SMC) jest jednym z najbliższych sąsiadów Drogi Mlecznej. W rzeczywistości, zdaniem naukowców, ten niewielki jak na standardy kosmiczne obiekt, jest jedną z galaktyk satelitarnych Drogi Mlecznej krążących wokół naszej macierzystej galaktyki spiralnej.
Wewnątrz SMC, jak wskazują badacze z NASA, znajduje się spektakularna gromada gwiazd, znana jako NGC 346. Jej gorące gwiazdy uwalniają strumień promieniowania i energetyczne wypływy (emisje materiału), które erodują gęstsze porcje gazu i pyłu w otaczającej mgławicy N66. W NGC 346 świecą dziesiątki gorących, niebieskich i masywnych gwiazd, a astronomowie uważają, że gromada zawiera ponad połowę znanych masywnych gwiazd w całym Małym Obłoku Magellana.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a obserwował tę gromadę już wcześniej, ale nowy obraz przedstawia NGC 346 w świetle ultrafioletowym, wraz z pewnymi danymi w świetle widzialnym. Światło ultrafioletowe pomaga naukowcom lepiej zrozumieć powstawanie i ewolucję gwiazd, a Hubble – dzięki swojej wysokiej rozdzielczości i położeniu powyżej ziemskiej atmosfery blokującej promieniowanie UV – jest jedynym teleskopem zdolnym do prowadzenia czułych obserwacji w ultrafiolecie.
Te konkretne obserwacje zostały zebrane, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak formowanie się gwiazd kształtuje ośrodek międzygwiazdowy, który jest gazem rozproszonym w pozornie pustej przestrzeni, w galaktyce o niskiej metaliczności, takiej jak SMC. Astronomowie nazywają pierwiastki cięższe od wodoru i helu „metalami”, a Mały Obłok Magellana zawiera ich mniej niż większość Drogi Mlecznej. Przez co jest ona doskonały przykład galaktyki podobnej do tych, które istniały we wczesnym Wszechświecie, kiedy istniało bardzo niewiele ciężkich pierwiastków.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś