NGC 3430
Fot. ESA/Hubble & NASA, C. Kilpatrick

Teleskop Hubble’a uchwycił galaktykę NGC 3430

Nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia niezwykle szczegółowe ujęcie galaktyki spiralnej NGC 3430, która znajduje się 100 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Mały Lew.

Jak wskazują naukowcy z NASA, kilka innych galaktyk, położonych stosunkowo niedaleko od tej, znajduje się tuż poza kadrem tego zdjęcia – jedna z nich jest na tyle blisko, że oddziaływanie grawitacyjne napędza formowanie się gwiazd w NGC 3430 – widoczne jako jasnoniebieskie plamy w pobliżu, ale poza główną strukturą spiralną galaktyki.

Ten doskonały przykład galaktycznej spirali posiada jasny rdzeń, z którego na zewnątrz zdaje się promieniować układ ramion w kształcie wiatraka. Ciemne pasy pyłu i jasne obszary gwiazdotwórcze pomagają zdefiniować te ramiona spiralne.Większość galaktyk spiralnych składa się z płaskiego, obracającego się dysku zawierającego gwiazdy, gaz i pył oraz centralnego skupiska gwiazd znanego jako wybrzuszenie. Są one często otoczone znacznie słabszym halo gwiazd, z których wiele znajduje się w gromadach kulistych.

Fot. ESA/Hubble & NASA, C. Kilpatrick

Wyraźny kształt NGC 3430 może być jednym z powodów, dla których astronom Edwin Hubble wykorzystał ją do zdefiniowania swojej klasyfikacji galaktyk. Badacz, po którym Kosmiczny Teleskop Hubble’a został nazwany napisał w 1926 roku artykuł, w którym przedstawił klasyfikację około czterystu galaktyk według ich wyglądu – spiralnych, spiralnych z poprzeczką, soczewkowatych, eliptycznych i nieregularnych.

Ta prosta typologia okazała się niezwykle wpływowa, a szczegółowe schematy stosowane dziś przez astronomów nadal opierają się na pracy Edwina Hubble’a. Sama NGC 3430 jest galaktyką spiralną bez centralnej poprzeczki z otwartymi, wyraźnie zdefiniowanymi ramionami, klasyfikowaną dziś jako galaktyka SAc.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się