NGC 6684
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Tully

Teleskop Hubble’a uchwycił galaktykę NGC 6684

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę soczewkowatą NGC 6684. Badania pozwoliły lepiej poznać ten kosmiczny obiekt.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, galaktyka soczewkowata NGC 6684 na fotografii skąpana jest w bladym świetle gwiazd. Obiekt ten został uchwycony uchwycona za pomocą Advanced Camera for Surveys na Teleskopie Hubble’a. Znajduje się on około 44 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pawia.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Tully

Konstelacja Pawia jest wyraźną, choć, jak wskazują badacze, w większości składająca się ze słabych gwiazd, konstelacją nieba południowego. Znajduje na skraju Drogi Mlecznej, na południe od gwiazdozbioru Strzelca i nieopodal gwiazdozbioru Tukana. Należy do grupy pięciu sąsiadujących ze sobą konstelacji gwiazd przypominających ptaki – (Feniksa, Rajskiego Ptaka, Tukana i Żurawia).

Jak tłumaczą astronomowie, galaktyki soczewkowate (nazwa pochodzi od kształtu), takie jak NGC 6684, posiadają duży dysk, ale brakuje im wyraźnych ramion spiralnych, takich jak występują m.in. w Drodze Mlecznej lub Andromedzie. Przez co zdaniem badaczy, w klasyfikacji typów galaktyk, znajdują pomiędzy galaktykami eliptycznymi a spiralnymi i przez swoją budowę są rozproszone i mają widmowy widok. NGC 6684 nie posiada również pasów ciemnego pyłu, które przecinają inne obiekty tego rodzaju, co dodatkowo wpływa na jej szczególny wygląd.

Dane pozwalające zobrazować strukturę zostały zarejestrowane podczas spisu pobliskiego Wszechświata zatytułowanego Every Known Nearby Galaxy, którego celem była obserwacja wszystkich galaktyk w promieniu 10 megaparseków (32,6 miliona lat świetlnych), których teleskop jeszcze nie zdążył uchwycić. Przed rozpoczęciem tego programu Hubble zaobserwował około 75 proc. tych pobliskich obiektów. Ukończenie tego spisu pomoże naukowcom lepiej poznać galaktyczne sąsiedztwo Drogi Melcznej.  

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się