NGC 1365
Fot. ESA

Teleskop Hubble’a uchwycił galaktykę spiralną NGC 1365

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką NGC 1365, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pieca.

Jak twierdzą naukowcy z NASA, znajdująca się w odległości około 60 milionów lat świetlnych od Ziemi, NGC 1365, znana również jako Wielka Galaktyka Spiralna, została uchwycona na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Pieca (41. co do wielkości, gwiazdozbiórem nieba południowego. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 35), a widoczne na obrazie niebieskie i niezwykle pomarańczowe wiry pokazują badaczom miejsca, w których dopiero co uformowały się gwiazdy oraz zapylone obszary przyszłych gwiezdnych żłobków, w których powstaną te obiekty.

Fot. ESA

Na zewnętrznych krawędziach obrazu, jak tłumaczą astronomowie, widoczne są ogromne regiony gwiazdotwórcze w NGC 1365. Jasnoniebieskie obszary wskazują na obecność setek młodych gwiazd, które powstały w wyniku koalescencji (łączenia się cząstek) gazu i pyłu w zewnętrznych ramionach galaktyki.

To zdjęcie Hubble’a zostało wykonane w ramach badania z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile. Obserwacje te pomogą naukowcom zrozumieć, w jaki sposób różnorodność środowisk galaktyk obserwowanych w pobliskim Wszechświecie, w tym NGC 1365 i innych galaktyk, takich jak NGC 2835 i NGC 2775, wpływa na powstawanie gwiazd i gromad gwiazd. Astronomowie zakłądają, że badanie PHANGS, które obejmuje ponad 100 tysięcy obłoków gazu i regionów gwiazdotwórczych poza galaktyką Drogi Mlecznej, odkryje i wyjaśni wiele powiązań między zimnymi obłokami gazu, formowaniem się gwiazd oraz ogólnym kształtem i morfologią galaktyk.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się